Sapodilla

Sapodilla neboli zapota je tropický stálezelený strom, který se v oblastech svého přirozeného výskytu pěstuje primárně na vývoz. Lze jej však pěstovat i v místních podmínkách, a to buď přímo na zahradě, nebo i v květináči či truhlíku. V tomto článku vám poradíme, jak si sapodillu doma vypěstovat a jak se o ni také správě starat.

Vzhled a popis rostliny

Původními zeměmi, ve kterých je sapodilla původní dřevinou, jsou zejména Mexiko a státy Střední Ameriky. Setkat se s ním v přírodě však můžeme také v Indii, Pákistánu, Thajsku, Malajsii, Bangladéši a Vietnamu. Strom dorůstá do výšky až 30 metrů, běžně se však při růstu na otevřeném prostranství pohybuje zhruba na polovině této výšky. Kmen vytváří tvrdou kůru s lepkavým bílým latexem známým jako chicle. Tmavě zelené listy jsou oválné až eliptické, rostlina pak tvoří zvonkovité květy.

Plody jsou bobule o průměru 5-8 centimetrů. Uvnitř nich se nachází zrnitá šťavnatá dužina světle žluté až zemitě hnědé barvy s několika tvrdými černými semeny. Plody zapoty mají díky vysokému obsahu fruktózy a sacharózy výrazně sladkou chuť. Kromě těchto cukrů jsou pak bohatým zdrojem kyseliny listové, niacinu, vitamínů A a C či minerálních látek jako jsou železo, měď či draslík.

Sapodilla

Pěstování sapodilly

Rostlinu zapoty můžete bez problémů množit semeny, která se vysévají do květináče nebo přímo do zahradní půdy. Připravte se však na to, že bude trvat zhruba 6 až 9 let, než se dočkáte plodonosné rostliny. Zkušení zahrádkáři tak raději používají například roubování či další běžné metody. Pokud si na to ale netroufáte, je nejlepší variantou pořídit si mladý stromek sapodilly, čímž si ušetříte léta času a práce. K výsadbě pak zvolte konec léta či začátek podzimu.

Mladou rostlinu postavte do vzpřímené polohy, řádně zahrabte kořeny a zasypte ji zeminou. Na půdu rozprostřete jemnou vrstvu kompostu, který bude sloužit jako mulč pro mladý stromek. Rostlinu rovnoměrně zalévejte, ovšem snažte se nelít vodu na kmen či na listy. Stromku pak v ideálním případě poskytněte oporu pomocí bambusové tyče nebo dřevěného kůlu. Pokud se rozhodnete pěstovat sapodillu v květináči, zvolte nádobu o průměru 18 až 24 centimterů s drenážními otvory. Použít pak můžete také větší truhlíky či jiné nádoby s dostatkem prostoru pro kořenový systém.

Na co si dát největší pozor

Umístění

Pro nejlepší růst stromu a tvorbu plodů vyberte stanoviště s dostatkem jasného slunečního světla. Snažte se, aby v okolí nebyly také jiné stromy, jelikož zapota se může poměrně výrazně rozrůst. Chcete-li pak tomuto větvení zabránit, nezapomínejte na pravidelné prořezávání. Spodní větve pak ale neprořezávejte a jen lehce zastřihujte.

Půda

Použijte organicky bohatou, dobře propustnou a úrodnou půdu. Pokud pro pěstování sapodilly používáte zahradní zeminu, smíchejte ji se stejným množstvím písku a perlitu. Hodnota pH půdy by se měla pohybovat v rozmezí hodnot 6 až 8. Do směsi pro květináče můžete přidat také kůru, písek či perlit.

Voda

Nově vysazenou sapodillu budete muset první týden zalévat průběžně, po měsíci pak zhruba dvakrát týdně po dobu následujících 6-8 měsíců. Jakmile se stromek pár letech uchytí, můžete zálivku omezit. Pokud však budete vodě dodávat vodu během suchých měsíců, budete se těšit z větší úrody.

Sapodilla

Sklizeň a skladování

Jakmile zpozorujete, že z rostliny opadávají první plody, můžete začíst sklízet. Dalším indikátorem pak může být barva slupky. Dojde-li k přeměně z hnědé na jantarově zlatou, jsou plody zralé. Můžete také vyzkoušet plod rozříznout. Přítomnost latexu naznačuje nezralosti. Plody zapoty pak skladujte v lednici, kde vydrží i déle než týden.

Recepty ze sapodilly

Sapodilla je na pěstování poměrně nenáročný strom, který sice není pro klima mírného pásu příliš stavěný, s trochou péče však dokáže i u nás nést velmi chutné a šťavnaté ovoce. To může být součástí celé řady pokrmů, od sladkého pečiva přes zmrzlinu až po  saláty. Po odstranění středových semínek si toto ovoce můžete vychutnat v koktejlech, ovocných a či zelenonových salátech, v omáčkách, sirupech, koláčích či v těstě na palačinky nebo muffiny. Zapota se tak může velmi rychle stát oblíbenou složkou právě vašeho jídelníčku!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno