Hložinky

Hložinky jsou plodem hlohu jednosemenného (Crataegus monogyna). Jsou asi jeden centimetr dlouhé, oválného tvaru a tmavě červené barvy. Ačkoli vypadají jako bobule, řadíme je mezi malvice, které obsahují jediné semeno. Hloh jednosemenný byl v minulosti považován za symbol lásky. Druhy Crataegus jsou původem mírných oblastí severní polokoule Evropy a Severní Ameriky. Všechny kultury, které tradičně používaly hlohové listy a bobule jako léčivě – včetně domorodých Američanů, Číňanů a Evropanů – ho používaly jako tonikum pro srdce.

Hloh bobule

Malé plody

Bobule hlohu jednosemenného, které označujeme jako hložinky, jsou plné prospěšných látek, vitamínů a minerálů. Mají také velice příjemnou chuť – pikantní a přitom sladkou. Když jsou zralé, mají temně červenou až temnou barvu (podobně jako třeba bezinky). Podle toho, v jaké fázi vývoje bobule jsou, je můžete najít v zelené, žluté, oranžové nebo červené barvě. Celá staletí se tyto bobule používaly jako bylinný lék na zažívací potíže, srdeční selhání a vysoký krevní tlak. Hložinky jsou klíčovou součástí tradiční čínské medicíny.

Zdrojem antioxidantů

Ačkoli jsou hložinky malé, obsahují vysoké množství polyfenolů, což jsou silné antioxidační sloučeniny. Antioxidanty pomáhají neutralizovat nestabilní molekuly nazývané volné radikály, které mohou poškodit vaše tělo, pokud se nahrodí ve větším množství. Právě antioxidanty pomáhají odstraňovat volné radikály ven z těla. Tyto škodlivé molekuly do svého těla přijímáme ve stravě, ale také z kosmetických přípravků nebo třeba ze znečištěného ovzduší (výfukové plyny, cigaretový kouř a podobně).

Hloh plody

Protizánětlivé vlastnosti hložinek

Chronický zánět může způsobovat mnohá onemocnění, jako je diabetes, astma, srdeční problémy, předčasné stárnutí kůže, některé infekce a dokonce rakovina. Vzhledem k vysokému obsahu antioxidantů mohou hložinky působit proti vzniku a působení molekul způsobujících záněty.

Snižování krevního tlaku

Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, může pro vás být dobrou zprávou to, že hložinky bývají v tradiční čínské medicíně používány jako léčba tohoto problému. Hložinky působí jako vazodilatátor, což znamená, že mohou uvolňovat zúžené krevní cévy a tím v konečném důsledku i snižovat krevní tlak.

Hložinky

Snižování tuku v krvi

V krvi se nachází dva typy tuků. Nazýváme je cholesterol a triglyceridy. Tyto tuky samy o sobě nejsou škodlivé – pokud jsou na normální úrovni. Dokonce hrají velmi důležitou roli při produkci hormonů a transportu živin v celém těle. Pokud jsou tyto tuky nevyvážené (zejména u obézních lidí), zejména vysoká hladina triglyceridů a nízký HDL (dobrý) cholesterol, dochází k hromadění plaku v krevních cévách. Pokud se plak stále hromadí, mohl by zcela blokovat krevní cévu, což by mohlo vést k infarktu nebo mozkové příhodě.

Hložinky na podporu trávení

Již celá staletí se hložinky používají právě na léčbu zažívacích potíží. Vhodné jsou zejména při trávení a bolestech žaludku. Proč má takové účinky na trávení?

  • Obsah vlákniny: hložinky obsahují vlákninu. O ní je známo, že napomáhá při trávení tím, že snižuje zácpu i průjem a působí jako prebiotikum. Díky vláknine dochází ke správným pohybům ve střevech, pravidelnosti vyprazdňování a ještě navíc ve správném obsahu – ve střevech tak nezůstávají „nečistoty“ ve formě zbytků jídla, která by se zde mohla dále rozkládat.
  • Prebiotikum: prebiotika jsou důležité pro vaše střeva. Živí totiž bakterie, které se ve střevech přirozeně vyskytují a mají zde svou důležitou funkci. Díky tomu si udržíte zdravé trávení.

Hložinka

Do boje proti vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je častým problémem zejména u mužů. U žen po dosažení čtyřiceti let může také dojít k vypadávání vlasů. Hložinky mohou tomuto problému zabránit, proto je také součástí kosmetických přípravků pro růst vlasů. V tomto ohledu je důležitý obsah polyfenolu v hložinkách, který způsobuje tento prospěšný účinek.

Snižování úzkosti

Hložinky mají mírné uklidňující účinky, které zmírňují i příznaky úzkosti. Ve srovnání s léky, které se na snižování úzkosti používají, mají hložinky velice málo vedlejších účinků. Pokud chcete pro tento účel vyzkoušet hložinkové doplňky stravy, nepřestávejte užívat žádné ze svých současných léků a situaci zkonzultujte předem se svým lékařem.

Zelené hložinky

Jak přidat hložinky do svého jídelníčku?

Hložinky nenajdete v supermarketech – a to ani v těch větších. Můžete je ale najít v prodejnách zdravé výživy, na farmářských trzích a také ve formě doplňků potravin v lékárnách. Pokud chcete hložinky začít užívat, udělejte tak v těchto formách:

  • Syrové bobule: hložinky mají příjemnou chuť, můžete je konzumovat jako jakékoli jiné bobule (například borůvky) klidně i syrové.
  • Jako čaj: ve specializovaných prodejnách můžete objevit hložinkový čaj nebo si připravit vlastní ze sušených bobulí, květů a listů.
  • Džemy a dezerty: hložinky jsou také součástí spoustou dezertů. Ve Spojených státech jsou často využívány také ve formě džemů (ty jsou dostupné i v českých obchodech).
  • Víno a ocet: víno se v současné době připravuje z celé řady ovoce (šípky, bezinky apod.). Můžete najít také hložinkové víno. Ocet z hložinek je velice vhodné používat na přípravu nejrůznějších salátů.
  • Doplňky stravy: kapsle, ve formě prášku, tablet nebo jako tekutinu.

Vedlejší účinky

Při užívání hložinek bylo zaznamenáno jen velmi málo vedlejších účinků. Mezi ně patří mírná nevolnost nebo závratě. Díky svému silnému účinku na srdce může ovlivnit některé léky. Pokud užíváte léky na srdce, krevní tlak nebo cholesterol, poraďte se se svým lékařem, než začnete používat hložinky ve formě doplňku stravy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno