Jujuba

Cicimek čínský neboli jujuba je opadavý strom, jehož sušené plody se označují také jako čínské datle. Ještě v 19. století se v Číně pěstovala jujuba ve velkém a plody se konzumovala ve velké míře podobně jako u nás jablka. Víte, jak jujuba chutná a jaké má účinky na naše zdraví?

Jujuba je označení pro strom cicimek čínský, stejně tak se obvykle říká i jeho plodům. Jedná se o opadavý strom pocházející z Číny, ve starověku se však rozšířila přes Hedvábnou stezku na Blízký východ a pak do Středomoří. Jujuba se dá úspěšně pěstovat i u nás. Strom dorůstá výšky až 8 metrů a plodí červené či hnědé plody eliptického tvaru. Ty mají na délku obvykle 2 až 4 cm, mají sladkou chuť dozrávají v srpnu až říjnu. U nás se nejčastěji setkáte s těmito plody v sušené podobě, kterým se říká čínské datle.

jujuba

Jujuba a možnosti využití

Plody jujuby lze zpracovávat různými způsoby. Často se konzumují čerstvé, ale kandované či sušené. Těm se pak říká čínské datle, které na pohled připomínají. Jujubu však lze připracovat i jinými způsoby podobně jako jakékoliv jiné druhy ovoce. Plody se využívají k přípravě kompotů i džemů, díky své sladké chuti se přidávají i do cukrovinek a pečiva. V Asii se velmi často setkáte i se speciálním druhem chleba, do kterého se jujuba přidává. Své využití mají i nezralé plody, ty se mohou nakládat do soli či octa. Na trhu seženete i jujubový ocet s výraznou chutí.

Plody obsahují velké množství cenných látek

Jujuba nejen že skvěle chutná, obsahuje také řadu zdraví prospěšných látek, které přispívají ke zdraví. Obsahují totiž velké množství bioaktivních látek včetně flavonoidů a saponinů, dále kvalitní bílkoviny, omega3 mastné kyseliny, vitamín C, A i B. Je také bohatým zdrojem vlákniny. V plodech se nachází také velký podíl různých minerálů, zmiňme například vápník, hořčík, fosfor, zinek či železo.

Jujuba má své místo v přírodní medicíně

Plody jujuby se odnepaměti využívají také v přírodní východní medicíně. Podle asijských léčitelů dokáží plody přispět ke zpomalování stárnutí, snižování krevního tlaku i tlumení kašle. Jujuba je díky velkému množství vitamínu skvělým přírodním antioxidantem, navíc podporuje funkci ledvin a jater. Pokud vás trápí zápach z úst, pochutnejte si na několika plodech jujuby a uvidíte, že odezní. V léčitelství se však nepoužívají jen čerstvé či sušené plody, ale i semena. Nálev z rozemletých semen by podle některých příznivců alternativní medicíny měl podpořit činnost jater a srce.

Pokud někdy narazíte na čerstvé plody jujuby, určitě je ochutnejte. U nás se s nimi setkáte jen zřídka, v Číně a jiných asijských zemích jsou však naprosto běžné. Velmi chutné jsou i sušené plody neboli čínské datle, které mají příjemnou sladkou ovocnou chuť.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno