Meloun cantaloupe

Melouny v nejrůznějších podobách jsou symbolem každého horkého léta. Ačkoliv patří meloun cantaloupe k méně známým druhům, můžeme jej dnes běžně koupit v řetězcích a dopřát si jeho skvělou chuť i dávku vitamínů.

Meloun cantaloupe se od jiných typů melounů svým vzhledem dosti liší, můžeme jej tak v obchodních řetězcích snadno rozpoznat. Má světle šedou až zelenou barvu slupky a z jeho povrchu vystupují drsné výběžky, které tvoří výraznou strukturu melounu. Ačkoliv tento druh melounu dorůstá do hmotnosti až 5 kilogramů, obvyklá hmotnost kusů, které jsou k zakoupení, se pohybuje kolem jednoho kila. Dužina melounu cantaloupe se podobá barvou i konzistencí mangu. Uprostřed melounu se nachází semena, která jsou obalena ve slizovité hmotě. Meloun cantaloupe patří mezi cukrové melouny, má příjemnou nasládlou chuť a výrazné aroma. Obsahuje řadu zdraví prospěšných látek a především v horkých letních dnes přináší konzumentům skvělé osvěžení.

Nutriční hodnoty a obsažené látky

Meloun cantaloupe je z hlediska nutričních hodnot a obsahu blahodárných látek velmi zajímavou potravinou. Ze všech melounů, které lze u nás zakoupit, patří k těm nejdravějším. 100 gramů dužiny odpovídá přibližně energické hodnotě 35 kcal. Pyšní se vysokým obsahem antioxidantů, které pomáhají bojovat s volnými radikály. Navíc obsahuje podstatné množství vitamínu A, B i C. Je také bohatým zdrojem mnoha minerálů, ať už jde o vápník, draslík, fosfor, hořčík nebo zinek.

Jak poznat, že je meloun zralý

Aby byl meloun cantaloupe chutný a sladký, musí být zralý. Na pultech řetězců můžete narazit i na nezralé kusy, je tak třeba dát si při výběru pozor. Jak tedy poznat, že je meloun cantaloupe zdravý? Při potěžkání by měl být ve srovnání se svou velikostí dost těžký. Velká hmotnost může kupující i překvapit. Meloun by také měl příjemně vonět, nejen samotná dužina, ale také slupka. Pokud v místě stopky jemně zatlačíte prstem, měli byste cítit měkkost ve srovnání se zbylými částmi melounu. Máte-li pocit, že jste zakoupili nezralý meloun, nechejte ho ležet až týden v pokojové teplotě – dozraje.

Způsoby konzumace

Stejně jako jiné druhy melounů i cantaloupe je velmi chutný v syrovém stavu. Obzvláště v letním období je skvělou možností osvěžení a doplnění vody i důležitých látek. Lze jej však využít i k přípravě dalších pokrmů a pochutin. Díky své sladkosti se skvěle hodí pro přípravu domácí zmrzliny. Nebojte se ani kombinace s ovocem a přidejte jej do osvěžujících letních salátů. Fantazii se meze nekladou, z cantaloupe se často připravují koktejly, smoothies, může také tvořit součást masných pokrmů. Pokud rádi grilujete, vyhledejte si jeden z mnoha receptů na přípravu melounové marinády nebo dipu.

Neomezujte se v letních měsících pouze na nákup vodního melounu, pestrá nabídka přímo vybízí k vyzkoušení i jiných odrůd. Možná se právě meloun cantaloupe stane vaším oblíbeným favoritem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno