Durian

Jedním z velmi exotických druhů ovoce, se kterými se můžete setkat, je durian. Jde o oblíbené asijského ovoce, které se mimo jiné vyznačuje svým výrazným zápachem, který může ledakoho odradit.

V širším pojetí je durian označení pro rod tropických stromů, které se pěstují především v Jihovýchodní Asii. V užším slova smyslu označuje durian konkrétní druh, a to durian cibetkový. Ačkoliv je známo 9 druhů jedlých durianů, v mezinárodním měřítku se setkáte právě jen s durianem cibetkovým. Pochází z Malajsie a pěstuje se mimo jiné v Indonésii či Indočíně. V kuchyni se používá jako ovoce i jako zelenina. Plodem je tobolka šedozelené barvy, která svým vzhledem připomíná ježka a může vážit až 5 kilogramů.

Durian – plod, který zapáchá

Pokud se s durianem setkáte vůbec poprvé, s velkou pravděpodobností budete překvapeni jeho neskutečným zápachem. Pro některé osoby připomíná zápach durianu odér kanalizace, mrtvoly či toalety. Chuť je však oproti zápachu velmi sladká, atypická a překvapující. Nenechte se proto odradit nevábnou vůni a plod ochutnejte. Pokud navštívíte některou ze zemí Jihovýchodní Asie, nepokoušejte se durian převézt v městské dopravě či v taxíku – je to zakázané právě kvůli zápachu.

Jak durian konzumovat

Pokud se vám tato plodina dostane do ruky, budete se do ní muset nejprve dostat. Slupka je velmi silná s bodláky, otevírání durianu proto může stát hodně sil. V první řadě je třeba ve slupce najít nejměkčí a nejtenčí místo a do něj zabodnout ostrý nůž. Jak slupka praskne, otevírání půjde mnohem jednodušeji. Pod slupkou se nachází pukavá, mírně mazlavá hmota. Vnitřek durianu můžete vydlábnout a pojídat či využít pro další přípravu.

Využití durianu v kuchyni

Není žádným překvapením, že se toto ovoce-zelenina používá především v kuchyni Jihovýchodní Asie. Používat se jako sladidlo a dochucovadlo, stejně jako zelenina pro přípravu rýžového pokrmu. Své využití v kuchyni nemá jen samotná hmota, ale také semena, která se pod ní skrývají. Ty lze na místních tržištích zakoupit i samostatně a následně osmažit. Durian se používá do sladkých pokrmů, nákypů, zmrzlin i marmelád.

Máte rádi exotické ovoce a zkoušíte nové chutě? Durian byste si rozhodně neměli nechat ujít. Bohužel, sehnat u nás čerstvý durian není vůbec jednoduché. I přesto existuje několik specializovaných obchodů s exotickými plody, ve kterých je durian k sehnání. Pokud rovněž navštívíte vietnamskou tržnici v Praze nebo v Brně, rovněž se vám může podařit na tento plod narazit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno