Jak se jí granátové jablíčko a vliv na zdraví

Ačkoliv je granátové jablko v našem prostředí poměrně exotickým ovocem, je na pultech běžně k sehnání. V následujících řádcích vám poradíme, jak jej správně jíst a také si řekneme o jeho zdraví prospěšných vlastnostech.

granátové jablkoJde o velmi aromatické ovoce, typické svou sladkokyselou chutí. Pochází z oblasti kolem Středomoří, kde se mu také daří. Ze Středomoří se také objevuje naprostá většina granátových jablek, na které můžete v obchodech narazit. Plod granátovníku má svůj typický vzhled. Má zakulacený tvar a světle červenou barvu. Slupka granátového je tvrdá a má několik vrstev. Po rozkrojení se uvnitř nachází semena. Právě s nimi si konzumenti neví rady a zpracovávání a konzumace granátového jablka je tak pro ně velkým oříškem.

Obsah látek

Granátové jablko obsahuje celou řadu prospěšných látek a vitamínu. Velké procentu obsahu tvoří voda (asi 77 %). Obsahuje vitamíny B, C a také vitamín A. Mimo to obsahuje i železo, fospor, vápník, sodík, draslík nebo cukry. Opomenout nesmíme ani obsah esenciálních a neesenciálních aminokyselin. Má spoustu vlákniny a nízkou energickou hodnotu. Často můžete slyšet o granátovém jablku ve spojení s potasiem, což je obsažený minerál. V granátovém jablku je jej velké množství a je prospěšný pro činnost nervů a svalů.

Granátové jablko a zdraví

Zmínili jsme, že má konzumace granátového jablka příznivý vliv na lidský organismus. V čem konkrétně může pomoci?

Přírodní antioxidanty

Antioxidační účinky tohoto ovoce jsou opravdu velké. Řadí se ke druhům ovoce s vůbec nejvyšší mírou antioxidantů. Pomáhá tak při boji s volnými radikály.

Problémy se zažíváním

Pravidelná konzumace granátového jablka pomáhá při problémech se zažíváním a střevními či žaludečními potížemi. Příznivý vliv na zažívání je přitom znám již několik století.

Protizánětlivé účinky

Díky obsahu kyselin (jablečné a citronové) je granátové jablko skvělým pomocníkem při zánětlivých onemocněních. Patří mezi jedny z mála přírodních prostředků, které prokazatelně působí proti zánětům.

Další

Výčet pozitiv by mohl být opravdu dlouhý. Konzumace granátového jablka pomáhá při onemocnění srdce, při chudokrevnosti, má také protirakovinné účinky a chrání klouby.

Jak jíst granátové jablko

A konečně se dostáváme k jádru pudla. Jak granátové jablko vlastně konzumovat? Vše začíná výběrem. Granátové jablko musí být zralé a bez vad. Po omytí odřízněte horní část jablka a již uvidíte první zrníčka. Granátové jablko nerozřezejte, jen je nařežte, aby zůstalo celistvé. Nařežte čtyřmi dlouhými řezy, vytvoří se hvězda. Díky tomu, že je jablko celistvé, můžete z nich zrníčka vyloupnout a přímo konzumovat nebo použít k přípravě dalších pokrmů. Hodí se pro doplnění salátů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno