Domů Kvalitní potraviny Ovoce Meloun piel de sapo

Meloun piel de sapo

Vodní meloun je nám všem známý. Na pultech obchodů se docela často objevuje i žlutý meloun. Druhů melounů však existuje mnohem více. Příkladem je medový meloun piel de sapo.

Meloun piel de sapo

Ačkoliv je český trh s melouny značně omezený, čas od času se i na pulty našich obchodů objeví zajímavé kousky. Setkat se tak můžete i s melounem piel de sapo, který patří mezi medové melouny. Patří do čeledi tykvovitých a svým tvarem připomíná dnes již dobře dostupný žlutý meloun. Na první pohled tak může být obtížné jej od žlutého melouny rozeznat. Má také podobný hrbolatý povrch, liší se však barvou. Meloun piel de sapo má podkladovou zelenou barvu a na ní tmavé zelené a žluté skvrny, resp. čáry.

Dužina

Při nákupu každého melounu nás zajímá struktura dužiny, vždyť právě tu budeme konzumovat. U melounu piel de sapo je dužina bílá, někdy nažloutlá, a měkká. Je tlustá asi 4 centimetry a semena jsou uložena uprostřed. Na rozdíl od běžného vodního melounu tak semena při konzumaci nepřekáží a při porcování se z melounu snadno odstraní. Meloun piel de sapo je šťavnatý a chutná podobně jako žlutý meloun. Pokud se tak k tomuto druhu nedostanete, použitím dnes běžně dostupného žlutého melounu nic nepokazíte.

Meloun piel de sapo
Meloun piel de sapo

Jak poznat zralý meloun

Pokud v obchodě na meloun piel de sapa přece jen narazíte a rozhodnete se jej pořídit, vybírejte jen zralé kousky. Poznat, že je meloun zralý, nemusí být vůbec snadné. Nejlepším ukazatelem je jeho vůně – musí být příjemná a exotická, jakýkoliv náznak zápachu svědčí o přezrálosti či jiné vadě. Pokud přeci jen pořídíte nezralý kus, můžete mu dát chvíli času, měl by sám dozrát.

Konzumace a příprava

Meloun piel de sapa se musí nejprve podélně rozkrojit. Slupka je tenká, ale může být tvrdší, použijte proto ostrý nůž a dejte pozor, abyste se neřízli. Jakmile rozkrojíte meloun na půl, polévkovou lžící odstraňte semena a nožem odkrojte tenkou slupku. Následně jej můžete nakrájet na menší kousky a používat podle svých představ.

Použití melounu piel de sapo

Cukrové (medové) melouny mají v kuchyni všestranné využití. Hodí se do salátů, pro přípravu ovocných nápojů, koktejlů, zmrzlin i omáček a dipů. Nebojte se experimentovat a zkombinujte kousky melounu piel de sapi s kiwi, medem, mátou a dalšími druhy ovoce či bylin. Meloun si chuťově skvěle rozumí i s některými druhy alkoholických nápojů, třeba s brandy nebo kvalitními rumy.

Máte rádi netradiční chutě a hledáte letní ovocné osvěžení? Meloun piel de sapo naplní vaše očekávání. Pokud jej na pultech obchodů uvidíte, neváhejte a zkuste si jej doma oloupat a připravit i vy.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno