Máte rádi exotické ovoce? A už jste slyšeli o ovoci jménem logan, které pochází z jižní Číny? Je šťavnaté, lehce nakyslé a plné vitamínů a minerálů. V exotických zemích na něj běžně narazíte, u nás se na pultech obchodů objevuje především ve formě kompotů.
Co je Longan
Longan je název pro tropický ovocný strom původem z Číny a také pro jeho plody. Longan roste na celém území jihovýchodní Asie. Označení longan se používá po celém světě a pochází z vietnamštiny. V překladu znamená dračí oko. Dužina plodu v sobě totiž ukrývá velkou černou pecku, rozlousknutý plod tak může oko draka připomínat. U nás se longan nepěstuje, je totiž velmi citlivý na mráz a vyžaduje teplotu nad 5 °C a písečnou půdu. Ve skleníku nebo v interiéru v květináči však lze vypěstovat i v našich podmínkách. Plody stromu longan rostou v hroznech a jejich průměr odpovídá přibližně 3 centimetrům. Za zmínku jistě stojí skutečnost, že se plody sbírají ještě v nezralém stavu a nechají se dozrát po sklizni. Vzhledem, chutí i velikostí se podobají liči, longan také dozrává ve stejném období.
Chuť ovoce longan
Plody longan jsou šťavnaté, mírně nakyslé a osvěžující. Jedlá dužina má rosolovitou strukturu bílé až průsvitné barvy. Ovoce longan je aromatické. Věříme, že vám bude chutnat. Pokud na toto ovoce narazíte na trhu během exotické dovolené, určitě jej vyzkoušejte. Čerstvé chutná nejlépe.
Použití plodů
Exotické ovoce se používá k přímé konzumaci – plod jednoduše rozlousknete a dužinu sníte, pozor však na velkou černou pecku. Na ní byste si mohli vylámat zuby. Longan se ale používá také na přípravu kompotů, ty jsou k sehnání i v obchodech u nás. Kompoty mají totiž dlouhou trvanlivost, a tak není problém je k nám dovézt. Čas od času však můžete narazit i na čerstvé plody. Longan se používá také pro přípravu ovocných šťáv, čajů, přidává se do teplých pokrmů nebo lehkých letních salátů.
Longan – příznivý vliv na lidský organismus
Longan je nejen chutné, ale také zdravé ovoce. Je doslova vitamínovou bombou. Pyšní se vysokým obsahem vitamínu C, ale také ale také B2 nebo B3. Obsahuje rovněž značné množství minerálů, například železa, zinku, draslíku, mědi, manganu a dalších. Longan má své pevné místo také v tradiční čínské medicíně. Od nepaměti se používá k posílení ducha i mysli a na zklidnění a uvolnění energie. Konzumací longanu podpoříte imunitní systém, ochráníte buňky před volnými radikály, detoxikujete svůj organismus nebo snížíte cholesterol.
Pokud budete mít to štěstí a na longan narazíte v čerstvé formě, rozhodně jej vyzkoušejte. Za zkoušku ale stojí i kompoty, které můžete použít při přípravě dezertů, salátů a jiných teplých i studených pokrmů.