Domů Kvalitní potraviny Ovoce Goji: Jak správně užívat

Goji: Jak správně užívat

Goji jsou sušené plody kustovnice čínské a pro obsah řady zdraví prospěšných látek patří do skupiny superpotravin. Ne nadarmo mají tyto plody bohaté využití v tradiční čínské medicíně. V následujících řádcích se dočtete, jaké látky plody goji obsahují a v čem mohou našemu zdraví prospět, případně jaké nemoci dokáží léčit.

Goji je v českém pojmosloví známá jako kustovnice čínská. Má tradici v Číně, kde ji zná opravdu každý. V minulosti se plody goji používaly dokonce jako platidlo, již dříve byly ceněným vzácným artiklem a léčivých vlastnosí si byli vědomi všichni. Plody goji vypadají podobně jako šípky. Mají oválný tvar, jsou krásně červené, po usušení zase připomínají borůvky. Goji má zvláštní chuť, je výrazně sladká. Ačkoliv se používá především jako doplněk stravy a konzumuje se právě pro léčivé účinky, lze ji použít i pro svou chuť do pokrmů či pro dochucení.

Obsah látek

Plody goji obsahují velké množství vitamínu C, B1, B2, B3, B6 a také betakarotenu. Dále obsahuje důležité aminokyseliny, které se podílejí na stavbě svalů, a to včetně esenciálních aminokyselin. Zmiňme také aktivní polysacharidy a stopové množství zinku, vápníku či selenu. Je třeba také vyzdvihnout obsah fenolových pigmentů, které mají antioxidační účinky.

Účinky goji

A proč tedy konzumovat plody goji? Podle řady výzkumů pomáhá pravidelná konzumace při léčbě řady onemocnění, minimálně podporuje léčbu. Vzhledem k tomu, že obsahují značné množství látek s antioxidačními účinky, se plody používají pro léčbu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění a léčbě zánětů. Pravidelná konzumace goji pomůže při očních onemocněních, jakými jsou např. zelený zákal. Doposud jsme nezmínili, že bobule goji obsahují také betain. Již před řadou let bylo dokázání, že betain léčí chronické onemocnění jater, obecně působí velmi pozitivně na jaterní problémy. Proto se při problémech s játry doporučují užívat právě goji plody. Nezapomeneme zmínit ani podpůrný vliv při léčbě sexuálních poruch či neplodnosti.

Užití plodů goji

Možností, jak plody užívat, je hned několik. Chuť plodů je zvláštní a mnohým zachutná. Pokud i vy patříte mezi příznivce chuti plodů goji, klidně je můžete pojídat sušené jako laskominu. Další možností je použití prášku, ze kterého lze připravit lahodný nápoj. Dostupné jsou také sušené čaje z goji. Speciální (a také nákladné) jsou 100 % šťávy z goji lisované, které se pyšní vysokým obsahem vitamínu C a dalších látek. Plody pak můžete používat pro dochucování pokrmů, do vývarů, do směsi z mletého masa či připravit s kuřetem. Fantazii se meze nekladou, goji umožňuje opravdu pestré využití.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno