Jak posílit imunitu: vybudujte silný imunitní systém

Přinášíme vám tipy jak posílit imunitu. Imunitní systém zajišťuje obranyschopnost před bakteriemi, viry a dalšími. Je tedy dobré si vybudovat postupně silný imunitní systém, který bude odolný proti nemocem. Pojďme na tipy jak posílit imunitu.

1. Úprava vaší stravy a jídelníčku
Pro imunitní systém je dobrý pravidelný přísun potravy. Neměly by jste tedy během dne hladovět. Jak by měl vypadat racionální jídelníček se můžete podívat v článku: Jak na racionální jídelníček. Měly by jsme jíst co nejvíce kvalitní a čerstvé potraviny. Omezté jednoduché cukry a bílou mouku.

2. Sport a tělesný pohyb
Pokud si chcete vybudovat silný imunitní systém, tak je důležitý mít během dne nějaký tělesný pohyb. Většina lidí má dnes sedavou práci a proto je to nutné ve volném čase kompenzovat. Každý den by jste měly tělesnému pohybu věnovat alespoň 1 hodinu. Pokud jste se zatím vůbec nehýbaly, tak začínejte postupně. Na začátku vám hodně prospěje i rychlá kůze. Až  naberete nějakou základní kondici, tak můžete začít dělat nějaký sport. Vyberte si sport (sporty), které budete dělat z láskou a budou vás bavit. Ideální je vybrat si takový sport, který budete dělat v přírodě, a né zavření někde ve fitku. V přírodě se pozitivní účinky násobí. Hlavně díky čerstvému vzduchu + slunci (produkce vitamínu D).

3. Otužování
Vždy je nutné myslet na to, že otužování musí být postupné! Důležitá je také pravidelnost provádění otužování. Na začátku vám dobře poslouží sprchování studenější vodou. Teplotu vody snižujete postupně. Později se může využít i Finská sauna nebo kryosauna. Více o otužování najdete v samostatném článku otužování.

4. Dostatek kvalitního spánku
Dlouhodobý nedostatek spánku oslabuje náš imunitní systém. Pro většinou lidí je vhodné spát 8 hodin. Ale může se to trochu lišit. Samy poznáte kolik spánku vám stačí, aby jste se cítily dobře. Pokud trpíte spánkovými poruchami, tak se je snažte řešit.

5. Psychická pohoda a smích
Při smíchu se vyplavuje hormon štěstí (endorfiny), který výrazně zlepšuje naši náladu. Smích působí pozitivně na celé tělo.

Stres velmi oslabuje naši imunitu a proto je třeba ho mít co nejméně. Nejhorší je dlouhodobý stres. Udělejte si čas na relaxaci vašeho těla a zabývejte se vašimi koníčky, které vás naplňují a baví.

6. Probiotika a probiotické potraviny
Zhruba 70 procent imunitního systému se nachází v našich střevech. Ve střevech probíhá určitý souboj mezi dobrými bakteriemi a špatnými bakteriemi. Je dobré zařazovat do své stravy probiotické potraviny. Dobré bakterie najdete v kvalitních jogurtech (např. Selský jogurt Holandia), podmáslí, kyšce. Skvělé je také kysané zelí. Tyto potraviny pomáhají na zlepšování trávení potravin a vašeho zažívání.

7. Dostatek minerálů a vitamínů
Pro imunitní systém jsou nejvíce důležité vitamíny A,B, C, D, E. Vitamíny je lepší příjmat z potravin, než z doplňků. Ale zelenina a ovoce obsahují bohužel stále méně vitamínů.

Z minerálů jsou důležité zejména hořčík a zinek a selen.

8. Bylinky na podporu imunity
Mezi bylinky, které se podílí na posilování imunity patří:  Echinacea (Třapatka nachová), Rakytník řešetlákový, Kustovnice čínská, Ženšen, Pupečník asijský. Pro posílení imunity jsou dobré také: česnek, cibule, zázvor, křen, pažitka, Aloe vera, Máta, Meduňka.

9. Dostatek tekutin
Pít nejlépe čistou vodu. Dostatek vody přispívá k čištění organismu. Každý den by jsme měly vypít 2 až 3 litry vody. Pro další informace si přečtěte článek: Voda: deset důvodů proč jí pít.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno