Bio zátěž

Pokud pravidelně sledujete počasí, jistě jste od meteorologů slyšeli informace o tzv. bio zátěži. Jedná se o ukazatel, je-li počasí vhodné k fyzické zátěži. Pojďme se podrobněji zaměřit na to, jaké jsou jednotlivé stupně bio zátěže a co znamenají.

Bio zátěž - stupeň 3Bio zátěž je ukazatel, který označuje, je-li počasí vhodné k fyzické zátěži. Existují tři stupně bio zátěže, přičemž stupeň 1 je pro fyzickou zátěž vhodný, naopak zátěž 3 nikoliv. Tento ukazatel je důležitý zejména pro osoby, kteří trpí různými onemocněním a počasí má na jejich fyzický stav přímý vliv. Podle bio zátěže by se měli orientovat především lidé s onemocněním srdce, stejně tak i fyzicky slabé osoby. Často však zátěž ovlivňuje i zdravé jedince, proto je dobré plánované fyzické aktivity přizpůsobit aktuálnímu stupni zátěže a například při stupni 3 se nevěnovat extrémně vyčerpávajícím činnostem či sportům.

Stupně bio zátěže

Jak jsme zmínili výše, existují tři základní stupně zátěže od nejnižší po nejvyšší. Co označují?

Bio zátěž 1

Denní teplota se při bio zátěži pohybuje zpravidla do 25 °C. Takové počasí je pro větší fyzickou zátěž ideální. Současně je nejméně rizikové i pro osoby s vážným onemocněním srdce.

Bio zátěž 2

Střední stupeň bio zátěže je pro fyzickou zátěž už méně vhodný. Zdravé osoby příliš neovlivní, naopak kardiaci by měli být obezřetní a fyzicky náročným činnostem by se měli věnovat co nejméně. Teploty bývají vyšší než 25 °C, vyhlášení stupně 2 také často souvisí s prudkou změnou tlaku vzduchu.

Bio zátěž 3

Představuje nejvyšší stupeň zátěže vzhledem k aktuálními počasí. Meteorologové jej vyhlašují zpravidla při denních teplotách nad 30 °C. Právě v těchto dnech je současně nejvyšší riziko infarktu. Nejen nemocní, ale i zdraví lidé mohou pociťovat slabost nebo nevolnost. Při stupni 3 je důležitý dostatečný příjem tekutin, hrozí také celkové přehřátí organismu.

Jak se určuje

Profesionální meteorologové určují aktuální stupeň bio zátěže na základě mnoha parametrů, přičemž venkovní denní teplota je jen jednou z nich. Kritéria jsou sestavena i na základě konzultací s lékaři. Aby byla předpověď bio zátěže co nejaktuálnější, vyhlašuje jej Český hydrometeorologický úřad 2krát za den. Při určení stupně pro daný den se mimo jiné přihlíží i k poklesu tlaku vzduchu, rozdílům teplot během dne, dokonce se přihlíží i na výskyt bouřek či na rychlost větru. Cílem profesionálů je určit předpověď co nejpřesněji, aby si zejména nemocné a slabé osoby mohly svůj denní plán rozvrhnout podle potřeby a mohly počítat s možnými riziky.

Sledujete bio zátěž a řídíte se podle ní? Nebo se naopak řídíte svým zdravým rozumem? Ať už je to ve vašem případě jakkoliv, bio zátěž je účinným a funkčním ukazatelem, který má velký význam pro mnoho osob.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno