Hladina cukru v krvi, tedy glykemie či glukosemie, je hodnota, která informuje o koncentraci glukózy v krvi. Pokud vás zajímá, jaká je ideální hodnota, co ji ovlivňuje a jaké jsou s tím spojené onemocnění, čtěte dále.
Glykemie informuje o tom, jaká je koncentrace glukózy v krvi. Stanovuje se v měřítku mmol na litr. Zdravý člověk by měl mít na lačno hodnotu cukru mezi 3 – 6. Pokud hladina cukru v krvi přesahuje hodnotu 7, může to svědčit o nemoci, spojené s cukrovkou.
Zvýšená hladina
Zvýšená hladina krevního cukru se nazývá hyperglykémie, považuje se za ni hodnota nad 7 mmol/l. Nejčastější příčinou je nedostatečná aplikace inzulinu, což se u diabetiků řeší aplikací určené dávky inzulinu. Mimo to může být zvýšená hladina způsobena horečkou nebo působením stresových hormonů. Dlouhodobý nárůst hladiny krevního cukru vede k narušení tělesných funkcí a k zdravotním komplikacím.
Snížená hladina
Snížená hladina krevního cukru se označuje jako hypoglykémie a vyskytuje se především u diabetiků, kteří jsou léčeni uměle podávaným inzulinem. Po podání inzulinu je totiž třeba konzumace potraviny s dostatečným množstvím cukru, v opačném případě může dojít k tomu, že je v těle velké množství inzulinu, což vede ke snížení hladiny cukru pod 3. Tento stav lze třeba řešit ihned, dochází k nejrůznějším biochemickým procesům. Příznaky jsou slabost, mdloba, bolest hlavy Hypoglykemie může být velmi nebezpečný stav. Akutní řešení je příjem jednoduchých cukrů, které se do těla dostanou velmi rychle.
Měření cukru v krvi
Cukr v krvi lze měřit laboratorní vyšetřením odběru krve. Výsledky takového měření jsou velmi přesné. Podle toho lze diagnostikovat onemocnění a určit vývoj další léčby. Lidé, kteří trpí cukrovou, si mohou také hladinu cukru v krvi měřit sami. Za tímto účelem existují malá zařízení, zvaná glukometry. Měření pomocí těchto přístrojů není zdaleka tak přesné jako laboratorní testy, pro nemocného jsou však informace o hladině dostačující. Používání glukometru je velmi jednoduché. Glukometr bývá doplněn malou vystřelovací jehličkou, kterou se měřená osoba píchne do prstu a na speciální papírek nanese kapičku krve. Tento papírek následně vloží do měřicího přístroje, který zobrazí aktuální hodnotu cukru v krvi. Glykemie lze měřit také z moči. Takovému způsobu měření se říká glykosurie. Pomocí tohoto měření lze zjistit, kolik se v moči nachází cukru. Měření cukru z moči však není tak přesné, a to především z důvodu, že se neprojeví drobné změny hodnot.
Udržení glykemie na správných hodnotách je tak pro zdraví člověka nezbytně nutné. Zvýšení krevního cukru a případný pokles je třeba řešit. Při léčbě cukrovky je třeba hlídat tyto hodnoty pravidelně a dbát na dodržování množství přijímaného inzulinu v pravidelných intervalech.