Aldosteron

Aldosteron patří mezi steroidní hormony. Vzniká v kůře nadledvin a má vliv na vstřebávání minerálů. Existují různá onemocnění, která vedou k nadměrné produkci aldosteronu. Pojďme se na tento hormon a související onemocnění blíže zaměřit.

Aldosteron patří do kategorie steroidních hormonů. Jedná se o hormony, které vznikají z cholesterolu složitým procesem steroidogeneze. Steroidní hormony se v těle neukládají do zásoby, jejich syntéza se však v případě potřebu může zvyšovat.

Kromě aldosteronu patří mezi steroidní hormony také kortizol, testosteron, estrogeny, progesteron a kalcitriol, který představuje vysoce aktivní formu vitamínu D. Aldosteron je s dalšími hormony v krvi z velké části navázán na bílkoviny, malá část hormonu je pak v plazmě v nevázané formě.

Ledvina a nadledvina

Ledvina (dole) a nadledvina (nahoře), kde aldosteron vzniká.

 Vliv hormonu aldosteron

Aldosteron vzniká v kůře nadledvin. A jak na organismus působí a jakou hraje roli? Výrazným způsobem ovlivňuje vstřebávání vody a sodíku v nadledvinách, stejně tak i vylučování draslíku. Díky tomu ovlivňuje hladinu zmíněných minerálů v krvi a návaznosti na to i hladinu dalších minerálů. Působí nejen v ledvinách, ale také ve střevě a slinných i potních žlázách.

Onemocnění související s produkcí aldosteronu

Existuje několik onemocnění, které mají přímý vliv na produkci hormonu aldosteron. Obvykle souvisí s nádory kůry nadledvin. Jedná se zejména o tzv. aldosteronismus, Connův syndrom.

Connův syndrom

Connův syndrom neboli hyperaldosteronismus je označení pro onemocnění, charakterizované nadbytečnou produkcí zmiňovaného hormonu aldosteronu. Při Connově syndromu dochází ke zvýšené tvorbě hormonu jedním nebo několika nadledvinovými nádory, dále nadledvinovou hyperplazií, mnohdy i z neznámých důvodů.

Toto onemocnění vede k výraznému poklesu draslíku, hypertenzi a zvýšenému krevnímu pH. Osoba, která tímto syndromem trpí, se často potýká se svalovými křečemi a celkovou svalovou slabostí. Onemocní mnohdy doprovází i silné bolesti hlavy, poruchy srdečního rytmu i problémy s vysokým krevním tlakem.

Aldosteron hraje v lidském organismus důležitou roli, při nadbytečné produkci však může způsobovat závažné zdravotní problémy. O problematiku hormonu byste se tak měli podrobněji zajímat v případě, potýkáte-li se s nádorovým onemocněním nadledviny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno