Čím a jak zvýšit bílé krvinky

Bílé krvinky, to jsou krevní buňky, které jsou nezbytné pro správné fungování imunitního systému. Pokud je v krvi z nějakého důvodu bílých krvinek nedostatek, může docházet ke zdravotním komplikacím. Jak počet bílých krvinek zvýšit?

Bílé krvinky

Jak již bylo zmíněno v samotném úvodu, bílé krvinky jsou velmi důležité, a to pro udržení a funkčnost imunitního systému. Selhání imunitního systému může být způsobeno právě nedostatkem bílých krvinek. Ty přitom chrání organismus a bojují s nejrůznějšími viry, ale také s nádorovými buňkami. Bílým krvinkám se také odborně říká leukocyty. Existuje jich několik druhů. V krvi je bílých krvinek mnohem méně než těch červených.

Nedostatek bílých krvinek

Pokud má tedy člověk malý počet bílých krvinek,jeho organismus má oslabený imunitní systém a je náchylný na spoustu nemocí. Za nedostatek lymfocytů obvykle může chemoterapie, člověk také trpí snížením jejich počtu po odběru krve nebo po vyléčení virového onemocnění. Nedostatek bílých krvinek se obecně označuje jako leukopenie. S krvinkami je to však mnohem složitější, existuje několik druhů (lymfocyty, neurofily, eozinofily a basovily), v krvi může chybět jen jeden konkrétní typ, podle toho jsou specifická pojmenování. Tato problematika je však velmi složitá a do našeho článku se nevejde.

Zvýšení bílých krvinek

My se ale zaměříme na to, jak s nedostatkem bílých krvinek bojovat. Nejprve je nutné říci, že na zvýšení bílých krvinek neexistuje jednoznačné řešení, právě z důvodu, že existuje několik typů. V případě akutnějších problémů je třeba konzultovat s lékařem, který vám případně doporučí konkrétní léky. Pojďme si ale ukázat některé možné alternativy.

Bylinky

Existují bylinky, které podporují tvorbu a funkci bílých krvinek. Lze koupit směsi, namíchané přímo za tímto účelem, nebo si bylinky sami natrhat a uvařit čaj. Bílé krvinky povzbuzuje echinacea, která má celou řadu pozitivních účinků na organismus. Také zázvor, aloe vera nebo řebříček mohou pomoci. Obecně se za pomocníka pro tvorbu bylinek považuje čaj z Jižní Ameriky – Lapacho.

Oříšky kešu

kešuPro podporu a tvorbu bílých organismů jsou skvělou potravinou oříšky kešu. Obsahují totiž vitamín C, který sám o sobě podporuje tyto krvinky, navíc obsahují selen a germanium, což jejich tvorbu ještě více podporuje. Díky tomu dojde po několika hodinách od konzumace většího množství těchto oříšků k nárůstu bílých krvinek. Obecně všechny potraviny, obsahující vitamín C, mohou být z tohoto hlediska prospěšné.

Zvýšení bílých krvinek obecně podporuje zdravá strava. Vařená potrava, hodně vitamínů, minerálů, vyvážený zdroj energie. Vše můžete podpořit pravidelným popíjením čerstvých ovocných a především zeleninových šťáv. Dostaňte také do těla zdravé omega 3 mastné kyseliny ze zdravých tuků a oříšků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno