Domů Zdraví Zdravý životní styl Čtyři kroky k posílení imunity

Čtyři kroky k posílení imunity

S přicházejícím studeným obdobím přichází i sezóna nachlazení a chřipek. Jak přečkat nejen toto období, ale i celý rok bez nemoci, vám řekne tento článek.

Nečekejte, až nemoc zaútočí a začněte posilovat vaši imunitu hned. Jak na to? Zkuste se řídit těmito radami:

1.   Správně jezte

Zásady správné výživy jistě znáte, ale určitě nic nepokazíme zopakováním několika zásadních bodů.
Začněme vodou. Voda je naprosto nezbytná pro náš život, vždyť 65 % našeho těla je tvořeno právě vodou. Je hlavním detoxikantem, nemá žádné kalorie a také pomáhá kontrolovat chuť k jídlu. Je nezbytná pro správnou funkci ledvin, zabraňuje vzniku ledvinových kamenů. Doporučuje se vypít minimálně 1,5 litru čisté vody během celého dne.
 
Pro dobré trávení je důležitý příjem vlákniny. Dobré trávení je zase základní předpoklad silné obranyschopnosti, protože v trávicím traktu se mohou vyskytovat různé patogenní mikroorganismy a toxiny. Vlákninu najdeme v zelenině a ovoci, celozrnných výrobcích nebo oříškách. Vláknina vyplní žaludek, a tím navozuje pocit sytosti, navíc snižuje absorpci sacharidů a cholesterolu. Hraje také hlavní roli v prevenci rakoviny tlustého střeva.
 
Našemu zdraví prospívají také některé prospěšné bakterie. Jsou to hlavně laktobacily a bifidobakterie, které produkují látky s antibiotickými a imunitu podporujícími vlastnostmi. Navíc produkují i některé vitamíny skupiny B a snižují cholesterol. Tyto bakterie najdeme v kysaných mléčných výrobcích (jogurt, kefír) i třeba v kysaném zelí.
 
Do svého jídelníčku bychom měli určitě zařadit další potraviny, které prokazatelně posilují imunitu. Jsou to:
  • potraviny bohaté na vitamín C – citrusové plody, brokolice
  • potraviny bohaté na vitamín E – oříšky, celozrnné výrobky
  • česnek
  • potraviny bohaté na zinek – fazole, krůtí a hovězí maso
  • bioflavonoidy – takřka ve veškerém ovoci a zelenině, dále v pohance
  • potraviny bohaté na selen – kuřecí maso, tuňák, slunečnicová semínka, celozrnné výrobky
  • karotenoidy – mrkev, meruňky
  • omega-3 mastné kyseliny – losos, makrela, tuňák, lněná semínka

2.   Pravidelně cvičte

Pravidelným cvičením posilujete svou obranyschopnost a když už přece jen onemocníte, bude to na kratší dobu a uzdravíte se rychleji než ten, kdo necvičí. Cvičení nemusí být nijak usilovné a namáhavé, stačí třeba svižná chůze po dobu 30 – 45 minut 5x týdně.

3.   Dopřejte si dostatek spánku

 
Dobrý spánek stimuluje imunitu a dodává energii, zatímco spánkový deficit má efekt úplně opačný. Pro dosáhnutí kvalitního spánku se vyhněte konzumaci kofeinových nápojů (kávy, koly), tabáku a alkoholu. Alkohol sice může pomoct usnout, ale spánek je pak pouze lehký a nepříliš kvalitní.

4.   Ovládněte stres

Je všeobecně známo, že chronický stres způsobuje vážné zdravotní problémy. Zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob, obezity i rakoviny. Proto se pokuste zvládat problémy s nadhledem a zabránit vzniku stresu již v počátcích. Naučte se během dne odpočívat, například při cvičení, poslechu hudby, čtením knihy, někdo dá přednost uvolňující koupeli, józe nebo meditaci.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno