Kiwano

Pokud si libujete v netradičních chutích a máte rádi exotické potraviny, vyzkoušejte kiwano. Řadí se mezi zeleninu, říká se jí africká rohatá okurka a chutná mix kiwi, banánu a okurky. V gastronomii má velké využití, a i když se u nás příliš nepoužívá, v obchodech na něj občas narazíte.

Zelenina kiwano pochází z Afriky, proto se jí také říká africká rohatá okurka. Setkat se také můžete se synonymním pojmenováním rohatý meloun, gaka nebo také divoká okurka. V současnosti se pěstuje v Austrálii, Chile i na Novém Zélandu. Patří do čeledi tykvovitých a je jednoletou liánou. V gastronomii se využívají plody, které mají podlouhlý tvar o délce cca 10 cm. Slupka zeleniny je hrbolatá s ostrými výstupky, dužina zelená. Pokud na kiwano narazíte v obchodě, nakupujte jen plody oranžové barvy s pevnou slupkou beze skvrn. Pokud je slupka příliš měkká, může být plod zkažený. Donesete-li si kiwano domů, skladujte jej při pokojové teplotě, neschovávejte je do lednice.

Kiwano a vliv na zdraví

Kiwano je plné zdravých vitamínů a minerálů. Nejen že skvěle chutná, ale také obohatí naše tělo o důležité látky. Obsahuje především velké množství vitamínu C a A, ale také hořčík, draslík a vlákninu. Pravidelná konzumace kiwana přispěje k celkovému posílení imunitního systému. Vede také ke zlepšení stavu nervového i pohybového systému, také pozitivně ovlivní naše zažívání.

Kiwano v kuchyni

Kiwano lze používat nejrůznějšími způsoby. To je také důvod, proč jej využívají přední kuchaři a obohacují tak své gastronomické skvosty. Přinášíme vám několik typů, jak kiwano připravit doma a co s ním dělat.

Saláty

Máte rádi saláty a rádi v nich objevujete nové chutě? Obohaťte je o kiwano a váš oblíbený ovocný či zeleninový salát získá nový rozměr. Ovocný salát z kiwana se skvěle hodí i v letních měsících. Vyzkoušejte připravit salát smícháním nejrůznějších druhů ovoce a použijte šťávu z kiwana. Smíchat ji můžete s citronem či limetkou.

Dezert

Vzhledem k tomu, že kiwano má vynikající chuť i bez další úpravy, se často používá jeko jednoduchý a chutný dezert. Servíruje se na malém talíři na půl rozkrojený, na horní části, kde je dužina, je nanesena kvalitní hustá šlehačka. Šlehačka může být také nahrazena jogurtem nebo zakysanou smetanou.

Dresink

Světe div se, tato sladká zelenina lze využít také pro přípravu netypického dresinku k masu. Smíchejte dužinu, pepř, sůl, olivový olej, hořčici a vodu a vychutnejte si maso s dresinkem velmi netypické, sladko-slané chuti.

Koktejly

Kiwano můžete také použít pro přípravu alkoholických i nealkoholických nápojů. Dužina se snadno vymačkává a jednoduše tak z ní dostaneme šťávu. Kiwano lze přidat třeba do vodky. A máte-li rádi ovocné či zeleninové šťávy, občas do mixéru přihoďte i kiwano. Výrazná banánovo-kiwi-okurková chuť váš nápoj neskutečně zlepší.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno