Sója a její účinky

Sója je velmi oblíbená luštěnina. Má vysoký obsah proteinů a používá se k výrobě řady pokrmů i hotových výrobků. Pokud vás zajímá, jaký vliv má konzumace sóji na naše zdraví, čtěte dále.

Sója luštinatá

SójaAčkoliv známe využití sóji především v gastronomii a potravinářském průmyslu, používá se i při výkrmu hospodářských zvířat. Má totiž mnoho zdravých látek a vysoké energetické hodnoty. Sója pochází z Číny a považuje se za vůbec nejstarší kulturní plodinu. Na konci 18. století byla dovezena do USA, kde se začalo pěstovat v hojné míře. Dnes je sója celosvětově využívanou luštěninou s dobrou pověstí.

Konzumace sóji a naše zdraví

Sója se častou využívá jako zdravá alternativa k masu. Je oblíbená především mezi vegetariány a příznivci zdravé potravy, setkáme se s ní však na každém kroku. Ve srovnání s masem neobsahuje sója vůbec žádný cholesterol, škodlivé bakterie ani xantin či tyramin.

Náhrada masa

Pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí jíst maso, může být konzumace sóji vhodnou alternativou. Při správné úpravě dokonce může mít i podobnou chuť. Sója obsahuje velké množství bílkovin. Je však třeba upozornit, že neobsahuje všechny typy bílkovin, které jsou potřebné pro stavbu svalů, není vhodné při posilování používat jako zdroj bílkovin samotnou sóju místo masa. Vzhledem k tomu, že obsahuje mnoho bílkovin, by se to ani s množstvím nemělo příliš přehánět. Konzumace sóji se doporučuje u lidí, kteří trpí aterosklerózou, angínou pectoris nebo revmatickým onemocněním.

Minerály a vitamíny

Sója obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. Díky obsahu vitamínů B působí velmi pozitivně na nervovou soustavu a může mít blahodárné účinky při léčbě depresí nebo také při roztroušené skleróze. Díky velkému množství minerálů (např. vápníku, draslíku, hořčíku či železa) je konzumace vhodná i při řešení problémů s pálením žáhy, nadměrnou kazivostí zubů nebo léčbě onemocnění srdce.

Tuky

Sója obsahuje poměrně velké množství tuků, ovšem těch zdravích. Na rozdíl od masa neobsahuje cholesterol, ale nenasycené mastné kyseliny. Tyto kyseliny pomáhají chránit naše cévy a udržet je v dobrém stavu. Je prokázáno, že konzumací sóji lze předcházet infarktu i mrtvici.

Alergie na sóju

Ačkoliv je sója a výrobky z ní zdraví prospěšná, existuje poměrně široká skupina lidí, která trpí alergií na sóju. Alergie může být také vyvolána nadměrnou konzumací sóji u lidí, kteří na ni nejsou vůbec zvyklí. Pokud alergií na sóju trpíte, budete ji muset nahradit jinými rostlinnými výrobky, které mají taktéž vysoký obsah vitamínů, minerálů a bílkovin. Naštěstí řada oříšků, semínek i jiných plodů je adekvátní náhradou pro sóju.

Sója je tak opravdu zdravím protějškem k masu. Je však třeba si uvědomit, že se obsahem látek značně liší, nedokáže tak maso nahradit stoprocentně. Pokud tedy maso ve své stravě zcela vynecháváte, kromě sóji konzumujte i další výrobky, které potřebné látky tělu doplní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno