Quinoa: co to je a jak ji připravit

Merlík chilský, tzv. quinoa, je méně známou obilovinou plnou bílkovin. Je skvělou surovinou při přípravě zdravých salátů, polévek i dezertů. Neobsahuje lepek, proto je vhodná i pro celiaky.

Merlík chilský je hojně vyskytující se rostlinou na území Latinské Ameriky. Svůj původ má v Bolívii, Peru a Chile. Již mnoho let se pěstuje také v Evropě a setkat se s ní můžete i na území České republiky. Jedná se o až 2 metry vysokou jednoletou rostlinu, jejíž plody lze užívat ke konzumaci. Plody mají červený až černý pryskyřičný povlak, který je třeba před dalším zpracováním mechanicky či chemicky odstranit. Quinoa, kterou zakoupíte v obchodech se zdravou výživou, bude od tohoto povlaku již zbavena. Očištěné plody merlíku mají bílou barvu

Obsah látek

Quinoa je bohatým zdrojem bílkovin, mimo to obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. Zmiňme např. vitamín C, riboflavin, kyselinu listovou či karoten. Používá se rovněž k výrobě bezlepkových mouk, protože neobsahuje lepek. Je tak vynikající alternativou ke klasické pšeničné mouce. Lze použít k pečení, zahušťování omáček ad. Pokud zařadíte quinou do jídelníčku, doplníte potřebnou hladinu bílkovin, sacharidů i vitamínů. Tuto surovinu můžete používat jako přílohu k jídlům, jako výchozí surovinu pro přípravu těst či koláčů, rovněž jako zavářku do polévky či jako kaši.

Jak vařit quinou

Před tím, než dáte quinou vařit, pořádně ji opláchněte v tekoucí vodě. Quinoa totiž obsahuje saponiny s hořkou chutí, které lze však vymýt. Doporučujeme plody merlíku proplachovat v horké vodě. Po pročištění vařte quinou v poměru 1 díl plodů na dva díly vody po dobu patnácti minut a během varu odstraňujte vzniklou pěnu. Pokud chcete výraznější chuť quinoi, můžete ji před vařením nejprve orestovat na pánvi.

Rychlý salát s avokádem

Možností přípravy a použití quinoi v kuchyni je celá řada. My vám přinášíme recept na rychlý a velmi chutný salát s avokádem, který připravíte i s vařením během 20 minut. Podle výše uvedeného návodu uvařte quinou a během vaření si nadrobno nakrájejte salátovou okurku, jarní cibulku, avokádo a další druhy zeleniny podle libosti. Použít můžete i mraženou zeleninu. Mezitím si připravte zálivku z limetky, soli, špetky pepře, česneku a chilli koření. Až se quinoa uvaří a zchladne, smíchejte ji se zeleninou a zalijte dresinkem. Salát je velmi chutný a dietní.

Pokud v kuchyni rádi experimentujete a dáváte zdravým kvalitním surovinám zelenou, na quinou byste rozhodně neměli zapomínat. Vyzkoušejte nejrůznější recepty, saláty a kašemi počínaje a dezerty konče.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno