Teff neboli milička

Teff (milička) je obilnina, která je v současnosti stále oblíbenější, protože neobsahuje lepek. Je tak ideální i pro osoby s celiakií. Jedná se o nejdrobnější obilninu na světě a teff mouka je plnohodnotnou náhradou klasické bílé mouky.

Teff či také milička habešská je označení pro obilninu, pocházející původně z Afriky. Dnes se ve velké míře pěstuje na území Nizozemska. Teff si získal svou oblibu mezi sportovci, příznivci zdravé stravy a také u osob, které trpí celiakií. Zrna miličky jsou velká pod jeden milimetr a řadí se tak mezi nejdrobnější obilniny na světě. Semena jsou plna výživných látek, minerálů i vitamínů a proto je používání teffu stále oblíbenější. Milička se používá k výrobě mouky, v uvařené podobě se pak semena přidávají do salátů, polévek, kaší, nákypů apod.

Teff – obsah látek

Teff bychom měli konzumovat už jenom kvůli vysokému obsahu zdraví prospěšných látek. Produkty, připravené z teffu, jsou bohaté na obsah proteinů, vápníku i vlákniny. Rovněž obsahují řadu aminokyselin, např. valin, tryptofan, lysin či leucin. Díky velkému obsahu železa se u mnohých národů, především Etiopanů, vůbec nevyskytuje problém s chudokrevností. Milička je bohatá i na další minerální látky, např. vápník, měď, fosfor, zinek, hořčík či draslík. Pyšní se také poměrně vysokým obsahem vitamínu B1. Díky svému vyváženému a bohatému složení se konzumace miličky doporučuje i pro kojící ženy, ženy v přechodu či osoby, trpící nedostatkem železa či vápníku.

Použití miličky v kuchyni

Rádi byste tuto zajímavou obilninu v kuchyni vyzkoušeli, ale nevíte, jak s ní nakládat? Možností je celá řada. Miniaturní zrníčka zakoupíte v obchodech se zdravou stravou a po namletí je můžete přidávat do různých pokrmů. Vynikající jsou pro zahušťování polévek, k přípravě kaší, do salátů či do rizota. Milička je vynikající rovněž v kombinaci s jinými obilninami, třeba s pohankou. Teff se také mele na mouku, v obchodech se proto setkáte i s jemnou teffovou moukou. Ta patří mezi bezlepkové a používá se při pečení bezlepkového těsta. Teff má rovněž svůj velký význam v receptu na tradiční etiopské placky. Jak již zmínili, v Etiopii je konzumace miličky tak rozšířená, že obyvatelé nemají kvůli vysokému obsahu železa vůbec problémy s chudokrevností.

Teff se považuje za plodinu 3. tisíciletí. Miniaturní zrníčka s jemnou oříškovou chutí, plné zdraví prospěšných látek, potěší celiaky, sportovce, příznivce zdravého stravování i osoby, dodržující redukční dietu. Teff dnes běžně zakoupíte v obchodech se zdravou výživou. Miličku tak snadno použijete jako doplňující surovinu k mnoha receptům, stejně jako ji použijete jako základ pro pečení netradičního bezlepkového pečiva.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno