Canihua

Pokud hledáte nové chutě a kvalitní méně známé suroviny nebo dokonce patříte mezi celiaky, pak byste měli poznat plodinu z Jižní Ameriky zvanou canihua. Canihua je výjimečná po nutriční stránce, je bohatá na bílkoviny, a navíc neobsahuje žádný lepek. Pojďme si o této plodině něco říci.

Co je to Canihua

Canihua je u nás poměrně málo známá plodina, která pochází z Jižní Ameriky. Na pultech obchodů se zdravou výživou se ale s touto plodinou setkáte stále častěji. Je oblíbenou alternativou zejména pro celiaky, protože neobsahuje lepek. V potravinářství se využívají zrníčka, která jsou drobnější zrnka máku. V posledních letech se upřednostňuje před známější quinoí, která často obsahuje i saponiny, které způsobují její hořkost.

Peru - canihua

Canihua pochází z Peru, bájné země Inků

Rostlina canihua

Rostlina canihua pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z Peru a Bolívie. V těchto zemích se také pěstuje nejčastěji. Existuje několik druhů v různých barvách, takže se nelekněte, narazíte-li na různá balení s odlišným odstínem. Canihua ve výšinách kolem 2700 m n. m. V takové výšce se daří jen málo rostlinám a canihua mezi ně patří. Tato plodina odolává výkyvům počasí, takže zvládá mrazivé dny během noci i tropická vedra během dne. Rostlina dorůstá výšky až 60 cm. Plodem canihui jsou drobná zrnka černé nebo tmavě hnědé barvy. Inkové používali plody rostliny odnepaměti, protože se stala bohatou zásobárnou energie.

Obsah zrníček canihua

Zrníčka rostliny canihua jsou bohaté na obsah blahodárných látek. Obsahují především velké množství bílkovin, dále vlákninu, vitamín E, železo a také antioxidanty. Díky vysokému obsahu látek, které prospívají lidskému organismu, se canihua řadí mezi superpotraviny. Obsažené bílkoviny jsou ve srovnání s luštěninami a jinými plodinami opravdu kvalitní, zastupují totiž všechny aminokyseliny. Ve srovnání s jinými obilninami obsahují zrníčka i dostatek cenného lysinu. Ten je důležitý při posilování a budování svalů. Canihua dále obsahuje i kvalitní Omega 3 mastné kyseliny.

Canihua a vliv na zdraví

Díky vysokému obsahu bílkovin a dalších zdraví prospěšných látek má canihua blahodárný vliv na lidský organismus. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, léčí anémii, posiluje vlasy a nehty a podporuje imunitní systém. Díky bílkovinám se hodí pro sportovce, ale i pro vegetariány a vegany. Díky absenci lepku je vyhledávanou plodinou mezi celiky, kteří ji konzumují a dále připravují místo jiných obilnin.

Použití plodiny canihua v kuchyni

Zrníčka mají chutnou lehce oříškovou chuť. Před přípravou nemusíte namáček, stačí vařit ve vodě asi 15 minut v poměru 1:1. V horké vodě začnou zrníčka vypouštět klíčky. Canihua se konzumuje nasladko i naslano, používá se jako bezlepková příloha, připravují se z ní kaše, napodobeniny rizota, vařená zrnka se mohou přidávat i do salátů. Pražená canihua se může mlít, výsledným produktem je moučka, která slouží jako náhrada běžné mouky při pečení. Tato moučka se hodí také pro zahušťování pokrmů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno