Čiroková mouka

Čiroková mouka, vyráběná z čiroku, je bohužel poněkud opomíjeným produktem. Jedná se přitom o plnohodnotnou surovinu, plnou bílkovin, vlákniny i antioxidantů. Neobsahuje lepek, proto je vhodná i pro celiaky.

Čiroková mouka patří mezi méně známé druhy alternativních mouk, vhodných pro celiaky. Čiroková mouka se vyrábí z čiroku, kromě mouky jsou na trhu i čirokové vločky. Hodí se jako náhrada oblíbené a nepříliš zdravé bílé pšeničné mouky. Většinou ji však za běžnou mouku nemůžeme nahradit úplně, aby došlo k zachování vlastností. Doporučuje se poměr 60 % čirokové mouky ku 40 % jiného druhu – pšeničného, žitného ad.

Čirok

Čirok patří mezi obilniny, pěstované po tisíciletí. Jako jedna z mála obilnin neobsahuje lepek, díky čemuž si získala svou oblibu především mezi celiaky. U nás čirokovou mouku zakoupíte především v obchodech se zdravou výživou, čas od času se objeví i na pultech klasických obchodních řetězců. Čirok se pěstuje především na území USA, ve větší míře se pěstuje od 1. poloviny minulého století.

Čiroková mouka – obsah látek

Čiroková mouka je nejen bezlepková, obsahuje však celou řadu cenných zdravých prospěšných látek. Je bohatým zdrojem vlákniny a bílkovin. Je rovněž zdrojem přírodních antioxidantů, obsahuje totiž anthokyaniny, fenolové sloučeniny či fytosteroly. Čiroková mouka navíc přírodní antioxidanty neztrácí ani při tepelném zpracování, pokud si z ní např. upečete chléb, placky nebo jiné pečivo, výsledný pokrm bude stále zdrojem důležitých antioxidantů. Ty chrání náš organismus před volnými radikály a brání nás před vznikem nebezpečných onemocnění. Čiroková mouka obsahuje rovněž vitamín B, zinek, mangan, selen, železo, hořčík, draslík a jiné minerály.

Čiroková mouka a vliv na zdraví

Díky obsaženým antioxidantům a dalším látkám působí čirok a z něj vyrobené produkty protizánětlivě. Konzumace této mouky vede k výrazným protizánětlivým účinkům. Podle mnoha výzkumů obsažené polyfenoly úspěšně bojují proti rakovině, konkrétně proti rakovině tlustého střeva či rakoviny prsu. Čiroková mouka je skvělým pomocníkem při boji s onemocněním srdce, snižuje hladinu cukru v krvi, zvyšuje hodný cholesterol a ten zlý naopak potlačuje.

Použití čirokové mouky v kuchyni

Nejjednodušším způsobem můžeme čirok konzumovat právě ve formě mouky. Tu pak v kuchyni využijeme při vytváření základů na nejrůznější těsta pro chleby, bulky, rohlíky, sušenky, dorty či kaši. Můžete ji přidat do jogurtů, mléčných nápojů, pro zahuštění omáček apod.

Diskuse - zanechat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here