Semolina

Zatímco v našich končinách se semolinová mouka (semolina) příliš nepoužívá, v Itálii patří k základním ingrediencím pro výrobu těch nejlepších těstovin.

Pšeničná mouka

Všichni známe a využíváme pšeničnou mouku. Dělíme ji na hladkou, polohrubou a hrubou. Občas použijeme i celozrnnou, pokud chceme mít zdravější variantu jídla. Existuje však i speciální typ pšeničné mouky, která se nazývá semolinová a vyrábí se z pšenice tvrdozrnné. Kvalita hotových výrobků je přitom naprosto odlišná.

Použití

SemolinaSemolinová mouka se používá především pro výrobu těstovin. Špagety ze semolinové mouky jsou znakem kvality a Ital si těstoviny bez této mouky ani nedovede představit. Na trhu se většina těstovin prodává z obyčejné mouky. Pokud však sáhnete po těch dražších a podíváte-li se na etiketu, zjistíte, že byla použita mouka semolinová. Ta je sice o poznání dražší, lepší chuť a kvalita je však na první pohled patrná.

Srovnání semoliny s klasickou pšeničnou

Víme tedy, že se kvalitní italské těstoviny vyrábí z mouky semolinové a že takto vyrobené těstoviny mají lepší chuť a jsou výrazně kvalitnější. Jaké však mají další výhody a vlastnosti a v čem jsou prospěšnější?

Jednoduchá příprava

Při vaření těstovin ze semolinové mouky budete mít mnohem méně práce, ty se totiž nelepí. Zatímco do běžně připravovaných těstovin se často doporučuje přidávat olej pro snížení lepivosti, těstoviny ze semoliny žádný přidaný tuk nepotřebují. Ba naopak, Ital by vám vynadal, kdyby vás viděl, jak při vaření těstovin používáte olej (zato by nešetřil solí). Tyto těstoviny se také tak snadno nerozvaří.

Vitamíny a minerály

Semolina je zdravější oproti klasické mouce také díky tomu, že obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. Nalezneme v ní vitamín E, B6, vápník, železo, hořčík, fosfor, zinek, měď nebo riboflavin.

Glykemický index

Díky tomu, že má semolinová mouka nižší glykemický index než ta obyčejná, je vhodnější pro ty, kteří se snaží zhubnout. Díky tomu se totiž sacharidy do těla ukládají pomaleji a rovnoměrněji. Jednoduše, při konzumaci této mouky budete mít hlad později.

Nevhodné při celiaky

Je třeba upozornit na to, že semolina je nevhodná pro celiaky a tedy pro ty, kteří musí dodržovat přísnou bezlepkovou dietu. Daní za to, že je kvalita těchto těstovin vyšší (nelepí se), je také vysoká přítomnost lepku.

Domácí těstoviny

Pokud se budete v domácích podmínkách snažit připravit opravdové italské těstoviny, jinak než se semolinou to nedokážete. Ačkoliv je v našem prostředí mnohem dražší, než klasická, investice se vyplatí. Kromě samotné mouky můžete zakoupit i řadu kvalitních produktů, které jsou z této mouky vyrobeny. Ze semoliny se vyrábí i italský chléb ciabata.

Není mouka jako mouka a při přípravě těstovin to platí dvojnásob. Pokud chcete poznat chuť pravé Itálie a ještě k tomu udělat něco pro vaše zdraví, vyzkoušejte produkty ze semolinové mouky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno