Už jste někdy vyzkoušeli červenou rýži? Je plná antioxidantů, vitamínů, nerozvařuje se a je dobrá i dva nebo tři dny po uvaření. Červená rýže je celozrnnou potravinou, není zbavena slupky. Pokud chcete udělat něco pro své zdraví a vyzkoušet novou potravinu, červená rýže je ideální volbou.
Na trhu se setkáte s rýží mnoha druhů. Červená rýže je ve skutečnosti klasickou rýží, která ale není oloupaná a vybroušená, má na sobě svou slupku, díky které má typické červené zabarvení. Jak už to u celozrnných produktů bývá, i červená rýže je vzhledem o obsahu látek a vlivu na lidský organismus vhodnější než bílá loupaná varianta. Zatímco v našich končinách je použití červené rýže nepříliš časté, v Indii, Tiberu nebo Himalájích se používá naprosto běžně. Červená rýže je také základem mnoha asijských pokrmů a potěší nejen svou chutí, ale i vzhledem. Červená barva dodá vašemu pokrmu punc exotičnosti.
Obsah látek a vliv na zdraví
Červená rýže obsahuje velké množství vitamínu E, B1, vlákniny, železa i vápníků. Spousta minerálů se nachází právě ve slupce, proto jich je u loupaných rýží podstatně méně. Červená rýže je bohatým zdrojem vlákniny, pomáhá při zažívání a podporuje trávení. Je lehce stravitelná a vhodná je i pro osoby, které mají problémy s plynatostí. Dále podporuje růst vlasů, kostí nebo nehtů. Pokud jste diabetici a vyhledáváte potraviny s nízkým glykemickým indexem, vyzkoušejte právě červenou rýži. Ta má GI velmi nízký. Odborníci se také shodují, že pravidelnou konzumací červené rýže lze snížit riziko výskytu artritidy nebo osteoporózy.
Vlastnosti červené rýže
Červená rýže je vhodná nejen z hlediska obsahu zdraví prospěšných látek, ale také kvůli chuti a vlastnostem, které oceníte při vaření. Díky slupce je červená rýže pevná a nerozpadá se ani při mírném převaření či připečení. Své vlastnosti si zachová i několik dní po uvaření. Pokud tak uvaříte větší množství rýže a necháte ji na další den, bude chutnat stejně dobře. To se o klasické bílé rýži říct nedá, den po uvaření bývá zpravidla nepoživatelná – tvrdá, nevýrazná, slizká. Červená rýže má lehce oříškovou chuť a díky slupce při konzumaci příjemně křupe.
Červená rýže se hodí jako příloha k masu či omáčkou, rovněž ji můžete použít při přípravě sladkých jídel či nákypů. Vaří se podobně jako běžná bílá rýže, ale jak jsme zmínili, jen tak se nerozvaří. Je však třeba říci, že neloupaná celozrnná rýže obsahuje více tuků, proto má také sklon žluknout. Proto byste ji měli po otevření sáčku zpracovat do 3 měsíců. Proto doporučujeme nakupovat vždy menší množství neloupané rýže, vyhnete se zbytečnému vyhazování.