Kroupy pro zdraví a jak je vařit

Kroupy jsou potraviny vyrobené semletím vyloupaných obilovin, mezi které může patřit například ječmen, oves, pohanka či pšenice. V současné době nejsou kroupy potravinou, která by se často vyskytovala na našich talířích, a to na rozdíl od minulosti. Ještě na počátku 20. století byly totiž kroupy oblíbeným jídlem zejména na venkově.

Dnešní opomíjení krup je rozhodně veliká škoda, mají totiž ohromnou výživovou hodnotu. Krom vysokého obsahu bílkovin nám také nabízejí přísun vápníku, hořčíku, selenu, fosforu a železa. Výjimkou nejsou ani mnohé vitamíny, ze kterých lze vyzdvihnout zvláště vitamín B a E.

Pro ilustraci si níže uvádíme i tabulku nutričních hodnot na 100 gramů krup:

Bílkoviny
8, 2 %
Tuky
1 %
Sacharidy
78, 8 %
Energie
1516 KJ
Zajímavostí pak může být i to, že si této potraviny ve velkém váží i čínská medicína. Dle její teorie kroupy posilují slezinu a překonávají blokády v trávicím systému.

Kde jsou kroupy k mání?

Kroupy jsou klasickou potravinou, kterou lze zakoupit v naprosté většině českých supermarketů – ale možná jste si toho ještě také nevšimli. Cena není vysoká a za naprosto obyčejný balíček zaplatíme něco okolo 25 Kč. Pokud ale máme rádi kvalitní potraviny a patříme mezi milovníky BIO, můžeme se pro kroupy vydat i do specializovaných vegetariánských či přímo BIO obchodů. Do těch je distribuují například značky PRO-BIO, BIOLINIE či COUNTRY LIFE. A ať už vybíráme v supermarketu či malém obchůdku, měli bychom vědět, že dobře opracované kroupy jsou už od pohledu zbaveny jakýchkoliv nečistot.

Příprava krup

Příprava krup není vůbec složitá, každopádně platí pravidlo, že čím větší kroupy koupíme (mají různé velikosti), tím déle se budou vařit. Z malého balíčku navíc můžeme uvařit až pětinásobek, co se objemu týče.

Postup je tedy snadný:

Kroupy vždy ještě raději propláchneme a poté je nasypeme do hrnce. Zalíváme je vodou, které by mělo být asi pětkrát více, než krup. Přivedeme je k varu a vaříme na malém plameni dál. Hotové jsou v okamžiku, kdy nabudou a jsou měkké.

Samotné kroupy pro mnohé nejsou příliš jedlou záležitostí, proto je lze dochutit – osvědčená je například sůl, majoránka, česnek či pepř. Výborné jsou rovněž s houbami a smaženou cibulkou. Na sladko se dají konzumovat rovněž, a to například se skořicí a trochou másla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno