Oves patří mezi jedny z nejrozšířenějších obilnin, pěstovaných v celém mírném pásu. Používá se při výrobě pečiva i různých zdravých pokrmů a výrobků. Víte, jaké konkrétní vlivy má konzumace ovsa na náš organismus?
Obilnina oves je archeologicky doložena již z doby bronzové. V naší kultuře tak má bohatou tradici. Oves se pěstuje na zrno a z něj ovesná mouka. Rovněž slouží k výrobě ovesných vloček, které mají ve zdravém jídelníčku pevné místo. Ovesný šrot se také používá pro výkrm zvířat a ovesná sláma se používá jako výstelka. Jako krmivo se používá především pro koně. Patří mezi nejrozšířenější obilniny vůbec. Z hlediska obsahu látek a energetických hodnot je konzumace ovsa zdraví prospěšná. Proto by se ovesné produkty měly upřednostňovat od výrobků z bílé pšeničné mouky.
Obsah látek
Oves je bohatý na sacharidy, které se pomalu vstřebávají. Proto jsou ovesné produkty vhodné pro ty, kteří dodržují redukční dietu. Oves zasytí na delší dobu a nevyvolává pocit hladu. Z hlediska obsahu tuků a bílkovin je na tom oves ve srovnání s pšenicí lépe. Obsahuje jich až dvojnásobek. Oves je vhodnou potravinou i pro diabetiky, protože ke zpracování nevyužívá inzulin. Obsahuje také vitamíny a minerály, např. B1 a fosfor či železo.
Oves a vliv na zdraví
Oves obsahuje poměrně velké množství kvalitních proteinů. Odborníci doporučují kombinaci ovesných produktů s luštěninami, které vyrovnají nepoměr jednotlivých aminokyselin. V takové kombinaci dodá pokrm organismu komplexní proteiny, které potřebuje. Zmínili jsme, že oves obsahuje poměrně vysoké množství tuku. Díky dobré stravitelnosti je však vhodnou potravinou i pro ty, které trápí vysoká hladina cholesterolu. Nevyužívá inzulin, je proto vhodný i pro diabetiky. Je rovněž bohatým zdrojem vlákniny, díky čemuž pomáhá předcházet problémům se zácpou a udržuje správnou činnost tlustého střeva. Oves uvnitř zrn obsahuje sliz, který promašťuje vnitřní prostředí trávicího traktu a pozitivně pomáhá při zánětech. Zmírňuje riziko onemocnění srdečními chorobami, dále stabilizuje krevní cukr a jeho konzumace se doporučuje i při zvýšené nervozitě.
Potraviny z ovsa
Nejrozšířenější surovinou z ovsa jsou ovesné vločky. Ty jsou vhodné pro přípravu kaší, těst, zahušťovacích hmot či placek. Ovesná mouka se používá pro přípravu pečiva různého druhu, ať už jde o chleby či housky. Ovesná mouka se často kombinuje s jinými druhy mouk.