Kamut

Kamut je označení pro starobylý a prapůvodní druh pšenice. Ačkoliv byl po mnohá století zapomenutý, teď je o něj velký zájem. Oproti jiným druhům má výraznou charakteristickou chuť a pyšní se většími výnosy.

S pšenicí kamut se v dnešní době setkáte především v obchodech se zdravou výživou a bio produkty. Jde o organicky pěstované pšeničné zrno, které je z hlediska složení i tvaru příbuzné starověké tvrdé pšenici. Z hlediska složení je mnohem prospěšnější a výživnější pro náš organismus, proto je o něj zájem především ze strany lidí, propagujících zdravý životní styl a zdravé stravování.

Obsah látek

Kamut obsahuje větší podíl důležitých látek, především bílkovin, vitamínů a minerálů, např. vitamín E, B, zinek či fosfor. Obsahuje velké množství snadno rozpustných bílkovin, které umožňují kvalitnější využití pro organismus, podporují především vstřebávání aminokyselin, které si organismus sám nevytvoří. Proto je kamut oblíbený mezi kulturisty, kteří potřebují do těla dostat jisté množství určitých aminokyselin, ale také mezi vegetariány a vegany, kteří musí hledat alternativní zdroje bílkovin místo masa a mléčných výrobků.

Antioxidační účinky

Pšenice kamut se pyšní také svými antioxidačními účinky, i díky tomu získala svou oblibu v alternativním stravování. V pšenici se totiž nachází látka selen, která je poměrně vzácná. V kamutu je této látky poměrně velké množství a již pár krajíců chleba z kamutu pokryjí doporučenou denní dávku. Jde tak o antioxidant, který pomáhá ničit volné radikály a bojuje tak preventivně před vznikem celé řady onemocnění.

Vhodné pro alergiky

Existuje celá řada lidí, kteří trpí alergií na pšenici setou, která je známá svým vysokým podílem lepku. Podle mnohých výzkumů se zjistilo, že spousta lidí, vykazujících alergické reakce na běžnou pšenici, tyto reakce po konzumaci kamutu nevykazuje. Z toho důvodu je kamut skvělou alternativou pro ty, kteří pečivo z běžné pšenice nesnesou. Je však třeba upozornit, že i kamut obsahuje lepek, není tak ideální pro osoby, trpící celiakií.

Výrobky z kamutu

Na trhu je v současné době k sehnání již celá řada produktů, vyrobených z kamutu. Jde přitom o klasické pekařské výrobky, ale i další produkty, u kterých je výchozí surovinou pšenice. V obchodech se zdravou výživou tak rozhodně narazíte na třeba na těstoviny nebo kuskus. V kuchyni lze také využít i přímo kamutová zrna. Po asi hodinovém napařování změknou a lze je dále použít pro přípravu zdravých kaší, nápojů, vhodně upravená napařená kamutová zrna lze použít také jako zdravou přílohu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno