Domácí rohlíky jako od pekaře

Také patříte mezi pravidelné konzumenty klasických českých rohlíků? Vyzkoušejte si pečení rohlíků v domácích podmínkách. Podle našeho návodu se vám povedou tak, že budou vypadat i chutnat lépe než z pekárny!

Nadýchané, voňavé, teplé, na povrchu křupavé a uvnitř nadýchané a měkké. Takové jsou rohlíky, které si můžete poměrně jednoduše připravit i doma a vyzkoušet si tak tradiční poctivé pekařské řemeslo. Díky domácímu pečení rohlíku získáte jedinečnou možnost ochutnat co nejčerstvější pečivo, které v běžných řetězcích a možná i u pekařů seženete jen stěží.

Potřebné suroviny

Pro přípravu domácích rohlíků budete potřebovat půl kilogramu hladké mouky, 60 g kvalitního másla s vysokým obsahem mléčného tuku, 2 dl vlažné vody, půl lžíce soli, lžička cukru, balíček sušeného droždí a jedno vejce.

Příprava těsta

V první řadě je třeba připravit krásně nakynuté těsto. Do velké místy nasypte mouku. V ní vytvořte prstem důlek, do kterého nasypte sůl, cukr a zalijte vodou. Přidejte ještě sušené droždí a na teplém místě nechejte vzejít kvásek. Jakmile začne droždí pracovat, umíchejte krásná vláčné těsto a nechejte na teplém místě asi hodinu kynout.

Tvarování rohlíků a pečení

Pokud máte těsto vykynuté, můžete se připravit do samotné přípravy rohlíků. Velký kus těsta si rozdělte na 15 až 20 menších dílů a z každého vyválejte kuličku. Postupně každou kuličku rozválejte na tenký plát a jednoduchým pohybem srolujte do tvaru rohlíku. Je na vás, necháte-li rohlíky rovné nebo je vytvarujete do písmene U. Jakmile budete mít všechny rohlíky připravené, přeneste je na plech s pečícím papírem a vložte do trouby, předehřáté na teplotu 200 °C. Za cca 15 minut budou rohlíky hotové. V průběhu pečení je můžete potírat vejcem, rozmíchaným s mlékem, získají hezkou zlatavou a lesklou barvu.

Domácí rohlíky – možné variace

Pokud se pustíte do domácího pečení rohlíků, můžete vyzkoušet nejrůznější variace. Budete tak mít jedinečnou příležitost okusit pečivo, se kterým se v pekárnách setkáte zřídkakdy. Můžete rohlíky třeba jenom posypat mákem nebo sezamem. Zkoušet můžete i výraznější obměny, můžete si připravit např. zdravější celozrnné pečivo z celozrnné mouky, celiakové zase mají jedinečnou možnost připravit si bezlepkové rohlíky z mouky bez lepku.

Neváhejte a pusťte se do domácího pečení i vy. Potřebujete k tomu jen pár základních surovin a 2 hodinky času i s kynutím. Výsledek vás ohromí, čerstvě upečené rohlíky navíc provoní celou kuchyni.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno