Jaké jsou příznaky celiakie?

Celiakie, která je mezi laickou veřejností známá především jako „alergie na lepek“ je nemocí naší doby. Postihuje čím dál více dětí, ale často se rozvíjí také u dospělých. Jaké jsou příznaky celiakie? Jak se nemoc projevuje?

Celiakie je popisována jako autoimunitní onemocnění tenkého střeva, které si neumí poradit s bílkovinou gluten, neboli lepkem. Tato látka je přitom součástí řady běžných potravin, jako je například pšeničná nebo žitná mouka. Ceeliak proto musí radikálně změnit jídelníček.

Diagnóza celiakie v podstatě znamená, že si nepochutnáte na křupavém rohlíku z pekárny za rohem, neochutnáte běžný chleba a hlavně budete muset začít číst etikety potravin, zda náhodou neobsahují pšeničnou mouku. (Výrobci potravin už jsou si naštěstí vědomi toho, že celiaků přibývá, proto na výrobky začali psát obsahuje/neobsahuje lepek).

Příznaky celiakie

Nejčastěji je příčinou celiakie neschopnost tenkého střeva vstřebávat živiny a tuky. Právě neschopnost metabolismu tuků, v kterých se rozpouští některé vitamíny, zapříčiňuje jejich nedostatek. Tyto faktory se projevují nepříjemnými příznaky. Mezi hlavní z nich patří:
hubnutí

  • průjmy (často žlutá barva – ta souvisí právě s neschopností vstřebat tuky)
  • slabost (nedostatek energie)
  • chudokrevnost (nedostatek červených krvinek)
  • bílá pokožka
  • dušnost
  • nadměrná krvácivost (je způsobena nedostatkem vitamínu K, který se nemůže vstřebávat) pokles vápníku v těle a riziko osteroporózy (souvisí s neschopností vstřebávat vitamín D, který je důležitý pro vznik vápníku v těle)
  • onemocnění pokožky – popraskané koutky, třepení nehtů, poškozené vlasy apod.
  • pocity nafouklého břicha, nadýmání, otoky

Kdo je celiakií ohrožen?

Celiakie je nemoc, která si vybírá jedince, jež si vytvářejí větší množství protilátek proti enzymům a bílkovinám, jež jsou součástí lepku. Ohroženi jsou také jedinci, kteří trpí chudokrevností – celiakie se pak u nich může objevit po nějakém vypjatém fyzickém nebo psychickém zážitku.

Jak jsme již uvedli na začátku, celiakie se může projevit v jakémkoli věku. Proto pokud se u vás objevily příznaky podobné celiakii, především žluté průjmy, nedostatek energie a ztráta váhy, obraťte se na lékaře.

Celiakie se léčí dietou, která již není takový problém, jako byla před několika lety, kdy byl nedostatek bezlepkových potravin a o nemoci se ještě tolik nemluvilo. Podívejte se na článek bezlepková dieta.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno