Domů Zdraví Zdraví a nemoci Jaké jsou příznaky celiakie?

Jaké jsou příznaky celiakie?

Celiakie, která je mezi laickou veřejností známá především jako „alergie na lepek“ je nemocí naší doby. Postihuje čím dál více dětí, ale často se rozvíjí také u dospělých. Jaké jsou příznaky celiakie? Jak se nemoc projevuje?

Celiakie je popisována jako autoimunitní onemocnění tenkého střeva, které si neumí poradit s bílkovinou gluten, neboli lepkem. Tato látka je přitom součástí řady běžných potravin, jako je například pšeničná nebo žitná mouka. Ceeliak proto musí radikálně změnit jídelníček.

Diagnóza celiakie v podstatě znamená, že si nepochutnáte na křupavém rohlíku z pekárny za rohem, neochutnáte běžný chleba a hlavně budete muset začít číst etikety potravin, zda náhodou neobsahují pšeničnou mouku. (Výrobci potravin už jsou si naštěstí vědomi toho, že celiaků přibývá, proto na výrobky začali psát obsahuje/neobsahuje lepek).

Příznaky celiakie

Nejčastěji je příčinou celiakie neschopnost tenkého střeva vstřebávat živiny a tuky. Právě neschopnost metabolismu tuků, v kterých se rozpouští některé vitamíny, zapříčiňuje jejich nedostatek. Tyto faktory se projevují nepříjemnými příznaky. Mezi hlavní z nich patří:
hubnutí

  • průjmy (často žlutá barva – ta souvisí právě s neschopností vstřebat tuky)
  • slabost (nedostatek energie)
  • chudokrevnost (nedostatek červených krvinek)
  • bílá pokožka
  • dušnost
  • nadměrná krvácivost (je způsobena nedostatkem vitamínu K, který se nemůže vstřebávat) pokles vápníku v těle a riziko osteroporózy (souvisí s neschopností vstřebávat vitamín D, který je důležitý pro vznik vápníku v těle)
  • onemocnění pokožky – popraskané koutky, třepení nehtů, poškozené vlasy apod.
  • pocity nafouklého břicha, nadýmání, otoky

Kdo je celiakií ohrožen?

Celiakie je nemoc, která si vybírá jedince, jež si vytvářejí větší množství protilátek proti enzymům a bílkovinám, jež jsou součástí lepku. Ohroženi jsou také jedinci, kteří trpí chudokrevností – celiakie se pak u nich může objevit po nějakém vypjatém fyzickém nebo psychickém zážitku.

Jak jsme již uvedli na začátku, celiakie se může projevit v jakémkoli věku. Proto pokud se u vás objevily příznaky podobné celiakii, především žluté průjmy, nedostatek energie a ztráta váhy, obraťte se na lékaře.

Celiakie se léčí dietou, která již není takový problém, jako byla před několika lety, kdy byl nedostatek bezlepkových potravin a o nemoci se ještě tolik nemluvilo. Podívejte se na článek bezlepková dieta.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno