Bušení srdce: Jaké jsou příčiny?

Každému z nás se snad alespoň jednou v životě rozbušilo srdce, když zahlédl milovanou osobu. Jenže když se vám srdce rozbuší jen tak z čista jasna, jde většinou o nepříjemný pocit, který nás vyděsí. Co je příčinou bušení srdce? Jde vždy o signál srdečního onemocnění?

Nepříjemnému bušení srdce, které je rychlé a výrazné, se odborně říká palpitace. Nemusíte být zrovna nemocní se srdcem, abyste ho zažili. Příčin zvýšeného bušení srdce je celá řada – některé z nich samozřejmě souvisí se srdečními chorobami, některé nikoli. Pojďme se na ně společně podívat – třeba se během čtení uklidníte a srdce vám přestane zběsile bušit.

Příčiny krátkodobého i dlouhodobého bušení srdce

Dobrou zprávou je, že občasné bušení srdce nebo pocity přeskakování či vynechání srdce, nemusí znamenat vůbec žádné problémy či srdeční choroby. To ovšem neznamená, že bychom měli odkládat návštěvu lékaře. Pokud se u vás problémy se srdcem objevují pravidelně a jsou vám nepříjemné, proberte vše se svým lékařem.

Především krátkodobé bušené srdce, které po chvíli ustane, není zdraví nebezpečné. Příčinou tohoto typu bušení srdce je „nahromadění“ vzruchů v srdeční svalovině, které je třeba odstranit a srdce si s tím zrychlením bušením poradí. Další příčinou krátkodobého bušení srdce může být stres nebo nával emocí.

Jestliže se ale setkáváte s trvalejším a dlouhodobějším bušením srdce, které trvá i několik minut, měli byste vyhledat lékaře. Příčinou může být například vysoký krevní tlak, který – pokud se neléčí – může přinášet nebezpečné zdravotní komplikace. K dalším příčinám dlouhodobějšímu bušení srdce patří i onemocnění štítné žlázy.

Další příčiny bušení srdce

Bušení srdce se jako přirozená reakce objevuje po zvýšené fyzické námaze. Pokud jste zrovna vyběhli do schodů a buší vám srdce, nejde o nic tragického. Až se vydýcháte, odezní. S bušením srdce se mohou potýkat také lidé, kteří trpí chudokrevností, protože nedostatek hemoglobinu komplikuje krvi přenos kyslíku. Dalším důvodem bušení srdce může být hypoglykémie, tedy snížení cukru v krvi (týká se zejména osob s cukrovkou).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno