Klimakterium příznaky (menopauza a její příznaky)

Klimakterium dostihne dříve či později každou ženu. Jaké jsou příznaky přechodu? Jak projevy menopauzy zvládnout? Můžou vám pomoci bylinky nebo se neobejdete bez hormonů?

Klimakterium je proces, se kterým se ženy setkávají po staletí. Bohužel poslední dobou není brán jako něco přirozeného, ale dělá se z něho spíše nemoc. U každé ženy se objevuje v jiném věku. Obecně se s ním setkáváme kolem pětačtyřicátého až pětapadesátého roku.

Příznaky klimakteria

V době klimakteria v těle probíhají hormonální změny, kdy klesá hladina ženských hormonů (estrogenů) v krvi a ženské pohlavní orgány přestávají plnit svoji funkci (příprava na těhotenství).
Příznaky klimakteria jsou značně individuální – některé ženy je nepociťují vůbec, jiné je prožívají velmi silně. Obecně se můžeme setkat především s těmito symptomy menopauzy:

  • Návaly horka – náhle pocity horka v těle patří k předním příznakům klimakteria. Trvají zpravidla několik vteřin až minut.
  • Pocení – souvisí s návaly horka a může se objevovat především v noci.
  • Bolesti hlavy a závratě, točení hlavy.
  • Bušení srdce nebo změny srdečního rytmu.
  • Pocity nevolnosti, zácpa či zvracení.

V souvislosti s klimakteriem se mohou rozvinout některá onemocnění, jako je například řídnutí kostí (postmenopauzální osteoporóza). Ženy by proto měly dbát na pravidelný příjem vápníku – nejlépe z kvalitních mléčných výrobků.

Jak se bránit příznakům klimakteria?

Menopauza představuje pro řadu žen psychickou zátěž, kterou ještě umocňují reklamy v televizi. Ženy by si měly uvědomit, že se nestávají méněcenné. Stárnutí je přirozeným procesem, který se nevyhne nikomu z nás.

Zmírnit příznaky klimakteria vám pomohou bylinky – vhodný je především čaj z kontryhelu nebo z řebříčku obecného. Proti pocení lze doporučit především odvar ze šalvěje lékařské.

Váš lékař vám pravděpodobně při klimakteriu nabídne hormony. Je na vás, zda se rozhodnete pilulky užívat – ačkoli vám pomohou odstranit příznaky klimakteria, nesou s sebou také určitá rizika. Vyhnout by se jim měly ženy, které prodělaly rakovinu prsu nebo dělohy, hrozí u nich trombóza, prodělaly onemocnění žlučníku, trpí migrénami nebo epilepsií.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno