Žaludeční vředy: příznaky, léčba, dieta

Bolí vás žaludek? Trápí vás pálení v jícnu? Máte zažívací problémy? Nejen to jsou příznaky žaludečních vředů. Jak je poznat? Jaké jsou možnosti léčby? Proč žaludeční vředy vznikají?

Problémy s trávicím ústrojím, zažívací potíže nebo bolesti žaludku nejsou v současné době ničím ojedinělým. K rozšířeným nemocem žaludku – důležité části trávicí soustavy – patří především žaludeční vředy. Vřed si můžeme představit jako drobný výrůstek ve sliznici žaludku.

Jeho vznik podporují především kyselé žaludeční sekrety. K příčinám žaludečních vředů patří zejména:

  • Dlouhodobý stres
  • Nevhodná životospráva – nadměrná konzumace kávy, alkoholu, kořeněných a tučných jídel, kouření
  • Dědičné faktory – genetika hraje důležitou roli. Pokud se u vás v rodině objevují žaludeční vředy, dbejte na jejich prevenci (zdravý jídelníček, vyhýbejte se stresu)
  • Vedlejší účinky léků – vznik žaludečních vředů mohou podpořit i některé léky, jako jsou například analgetika nebo acylpyrin (dlouhodobé užívání)
  • Zranění – vředy se mohou rozvinout po vážnějším zranění

Příznaky žaludečních vředů

Poznat žaludeční vředy nemusí být pro laika vždy snadné. Příznaky žaludečných vředů jsou různé. K jednomu z klíčových projevů patří především bolesti žaludku (v oblasti nadbřišku). Bolest může být velmi výrazná, ale vředy o sobě mohou dávat znát i jemnější občasnou bolestí.

Kromě bolesti v oblasti nadbřišku, která se objevuje hlavně po konzumaci jídla, patří k důležitým příznakům žaludečních vředů také

  • Pálení v jícnu
  • Nutkavý pocit zvracení
  • Ztráta chuti k jídlu Výkyvy váhy (hubnutí nebo naopak tloustnutí)
  • Zvýšená únava a potřeba spánku Krev ve stolici (může naznačovat prasknutí vředu)

Léčba žaludečních vředů

Jestliže jste na sobě poznali příznaky žaludečních vředů, vyhledejte lékaře, který vám doporučí optimální léčbu. Předepsat vám může léky, které pozastaví tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Pokročilejší stádium si výjimečně může vyžádat i operativní zákrok (především pokud vřed krvácí). Součástí léčby žaludečních vředů je i vhodná dieta, kdy pacient musí vynechat kávu, alkohol, černý čaj, tučná a kořeněná jídla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno