Štítná žláza: Příznaky onemocnění

Štítná žláza patří k nejdůležitějším žlázám s vnitřní sekrecí v těle. Jak se projevuje onemocnění štítné žlázy? Jaké jsou příznaky nedostatečné činnosti štítné žlázy? Proč dochází k nadbytku v produkci hormonů?

Štítná žláza patří do soustavy žláz s vnitřní sekrecí (endokrinní žlázy). Je složena ze dvou laloků, které najdeme po obou stranách chrupavky hrtanu.

Funkce štítné žlázy

Štítná žláza produkuje hormony tyroxin, trijodtyronin, které obsahují vázaný jód, a kalcitonin, jehož hlavním úkolem snižování hladiny fosforečnatých a vápenatých iontů v krvi.

Hormony štítné žlázy regulují u dospělého člověka metabolismus a podílí se také na zvyšování účinnosti ostatních hormonů v těle (například adrenalinu). V dětství (během růstu lidského organismu) ovlivňují tělesný a duševní vývoj.

Příznaky nedostatečné činnosti štítné žlázy

Při nedostatečné činnosti štítné žlázy (hypotyreóza) dochází u dospělého člověka ke snížení látkové přeměny, tělesné teplotě a frekvenci dechu i tepu. K hlavním příznakům hypofunkce štítné žlázy patří zhrubnutí hlasu, zpomalení myšlení a zhoršení paměti. Snížená činnost štítné žlázy v dětství vede ke zpoždění tělesného i duševního vývoje (kretenismus).

Příznaky nadměrné činnosti štítné žlázy

Naopak nadměrná činnost štítné žlázy (hypertyreóza), kdy je v těle nadbytek hormonů, zapříčiňuje zvýšenou látkovou výměnu, kterou doprovází hubnutí, nápadně zvýšená chuť k jídlu, pocení, zrychlení srdečního tepu. Nadbytek hormonů štítné žlázy ovlivňuje také centrální nervovou soustavu, způsobuje neklid, úzkost a psychickou labilitu. Někdy je možné pozorovat také nápadné vystoupení očí z očních důlků.

Vole neboli struma

Jedním z příznaků onemocnění štítné žlázy je také tzv. vole (struma), které se objevuje v případě snížení činnosti štítné žlázy v souvislosti s nedostatečným příjmem jodu v potravě. Strumu je možné pozorovat také v případě nadměrné funkce štítné žlázy.

1 komentář

  1. chtěla bych se zeptat mám po operaci štítné žlázy už nekolik let …otíkají mi horní víčka dá se s tím něco dělat???

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno