Revmatoidní artritida: Příznaky a léčba

Obáváte se, že trpíte revmatoidní artritidou, lidově zvanou revma? Jaké jsou příčiny a příznaky tohoto onemocnění? Jak na jeho léčbu? Proč je revmatoidní artritida nebezpečná?

Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění kloubů nebo další části pohybové soustavy (svaly nebo šlachy). Toto onemocnění, kterým trpí asi 1 procento populace, postihuje častěji ženy než muže a objevit se může v podstatě v každém věku.

Revma bolí

Revmatoidní artritida je bolestivé onemocnění, které omezuje možnost běžného pohybu. Z kloubů se může rozšířit v podstatě do celého těla a napadnout orgány, jako je například srdce, plíce nebo oči. Jde tedy o závažné onemocnění, které může délku života zkrátit v průměru o šest let.

Příčiny revmatoidní artritidy

Příčinu revmatoidní artritidy je třeba hledat v poruše imunitního systému. Jde o stav, kdy neznámý antigen podněcuje tvorbu protilátek, které poškozují měkké tkáně kloubu. Někdy přichází revmatoidní artritida plíživě, jindy je průběh onemocnění velice rychlý.

Jaké jsou příznaky revmatoidní artritidy?

Člověk nejprve pociťuje bolest kloubů, ztuhlost těla po ránu, omezení pohyblivosti. Kůže na prstech bývá lesklá a hladká. Revmatoidní artritidu provází také hubnutí a únava. Jestliže příznaky revmatoidní artritidy pasují přesně na vás, neměli byste váhat a navštívit lékaře, který provede vyšetření a určí přesnou diagnostiku.

Léčba revmatoidní artritidy

Jako řada jiných nemocí, je také revmatoidní artritida léčena pilulkami. Jde především o nesteroidní antirevmatika. Relativní novinkou je také tzv. biologická léčba, která využívá nejnovější poznatky genetického inženýrství.

Lékař vám pravděpodobně také doporučí rehabilitace, někdy předepíše i lázně. Lázeňské pobyty ovšem mohou pomoci především pacientům s lehčí diagnostikou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno