Bércové vředy: Příznaky a léčba

Již nějakou dobu pozorujete proměnu vaší kůže na dolních končetinách? Mokvá nebo naopak vysychá? Prodělali jste nedávno zranění, máte sedavé zaměstnání nebo naopak celý den stojíte? Pak se může jednat o bércové vředy. Jaké jsou jejich příznaky? Jak se bércové vředy léčí?

Bércové vředy jsou chronickým onemocněním kůže, jehož hlavní příčinou mohou být problémy s krevním oběhem dolních končetin. Lékařská literatura rozlišuje dva typy bércových vředů: venózní (souvisí s problémy se žílami) a arteriální (příčinou jsou problémy s tepnami).

Příznaky bércových vředů

Bércové vředy se projevují především změnou stavu pokožky na dolních končetinách, což souvisí s jejich problematickým prokrvováním. K typickým příznakům bércových vředů patří vysychání a ztenčování kůže nebo naopak kůže mokvá a prosakuje.

Žilní bércové vředy se projevují také otoky (zejména kolem kotníků), kůže jakoby rezaví, objevují se na ní drobné šupinky. Arteriální vředy vznikají zejména na patě a na prstech chodidla, oproti žilním vředům jsou hluboké a často se v jejich okolí hromadí odumřelá tkáň.

Jak se léčí bércové vředy?

Při léčbě bércových vředů je důležité především znovu rozproudit krev v nohách a zlepšit jejich prokrvení. Proto je součástí terapie také cvičení. Jde o tzv. cévní gymnastiku, která spočívá v kroužení kotníku, propínání špiček a procvičování prstů na nohou. Doporučováno je i tzv. bandážování dolních končetin, kdy jsou postižené nohy omotány obinadlem (od chodidla až po kolenu).

Aplikována bývá také další léčba, která spočívá ve vlhkém ošetřování bércových vředů. Jde o tzv. vlhké krytí, které má napomoci vřed vyčistit a zahojit. Pro léčbu bércových vředů se používají různé speciální gely, účinný je také aktivní uhlík. V extrémních případech, kdy jsou bércové vředy tak rozšířené, že je nelze vyléčit, se musí přistoupit k amputaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno