Domů Výživa Zdravotní diety Bezlepková dieta: Co jíst?

Bezlepková dieta: Co jíst?

Musíte držet bezlepkovou dietu? Zdá se vám šílené, že už se nemůžete zakousnout do křupavého rohlíku z vaší oblíbené pekárny? Bezlepková dieta nemusí být omezující. Prozradíme vám, co jíst, jak nakupovat a co vařit.

Zpočátku se vše může zdát těžké. Přece jen pečivo tvoří velkou část našeho jídelníčku. Navíc zjistíte, že lepek obsahují i takové potraviny, do nichž byste to neřekli – například různé sladkosti, uzeniny apod. Dobrou zprávou je, že někteří výrobci už na svých obalech upozorňují, že potravina může obsahovat lepek.

Navíc k 1. lednu 2012 vstoupilo v platnost nařízení Evropské unie o složení a označování potravin vhodných pro osoby s nesnášenlivostí lepku. Potravina označená nápisem „Bez lepku“ může obsahovat maximálně 20 mg/kg a nápisem „Velmi nízký obsah lepku“ může být označena jen potravina s obsahem maximálně 100 mg/kg.

Kde nakupovat bezlepkové potraviny?

Poznat bezlepkovou potravinu přestává být problém. Řada celiaků však stále řeší otázku, kde vhodné potraviny výhodně nakoupit. Ve větších městech vznikají specializované obchody se zaměřením na zdravé potraviny, kde často najdete i oddělení bezlepkového jídla. „Bezlepkové koutky“ se objevují i v supermarketech a samozřejmě seženete bezlepkové potraviny také na internetu.

Kromě přirozeně bezlepkových potravin, které koupíte v běžných obchodech a jež patří do jídelníčku zdravé populace, se budete muset soustředit na výběr speciálních bezlepkových potravin, jako je například pečivo. Vyplatí se investovat například do domácí pekárny, nakoupit bezlekové směsi na pečení a mít tak kdykoli čerstvé pečivo k dispozici.

Vaření pro bezlepkovou dietu

Protože se dnes o celiakii hodně mluví a píše, budete mít ze začátku dostatek informací i receptů, které najdete na internetu. Pokud ke svému zdravotnímu problému přistoupíte pozitivně, můžete jídelníček obohatit o různé potraviny, které jste zatím vynechávali. Může jít o různé mléčné výrobky, zeleninu nebo ovoce.

Jestliže dostanete chuť na knedlíky, můžete si je doma uvařit, pokud použijete bezlepkové suroviny, tedy bezlepkovou mouku a bezlepkovou housky. Na trhu je více druhů bezlepkové mouky, z níž si doma můžete připravit různé pečivo.

Co jíst v restauraci?

Asi každý z nás zavítá občas rád do restaurace. Vybírejte si takové jídlo, u něhož je zřejmé, že v něm nemohou být stopky lepku – grilované maso, zelenina apod. Případně se informujte u obsluhy na použité suroviny.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno