Histaminová dieta

Histaminová dieta je určena pro všechny osoby, kteří trpí histaminovou intolerancí. Všechny potraviny obsahují, některé více, některé míně. Podstata diety spočívá v minimalizování příjmu potravin s vysokým obsahem histaminu.

Histaminová dieta je druh zdravotní diety, určen pro všechny osoby, které trpí alergií na histamin. Cílem histaminové diety není redukce hmotnosti, nýbrž zlepšení zdravotního stavu a vyvarování se alergických reakcí. Jedná se o eliminační dietu a podle odborníku již po jednom měsíci pečlivého dodržování vede k prokazatelným pozitivním účinkům. Histaminovou dietu je vhodné konzultovat se svým lékařem, který její vhodnost či nevhodnost potvrdí. Osoby, které trpí alergií na histamin, totiž bohužel často trpí i jiným druhem alergie, přísná histaminová dieta pak může negativně ovlivnit pacienta při různých kombinacích alergií. S lékařem se proto poraďte obzvláště v případě, že trpíte i jinou alergií.

Histaminová intolerance

Histaminová intolerance neboli alergie na histamin je specifický druh potravinové alergie. Tato nesnášenlivost je způsobena nedostatkem enzymu diaminooxidázy. Jedná se o důsledek nerovnováhy mezi odbourávání a přísunem histaminu. Histaminová intolerance se u jednotlivých pacientů projevuje různým způsobem. Často se objevují bolesti břicha, křeče, zvracení, kožní problémy, potíže s dýcháním, rýma a v horším případě rozvinutí astmatu. Tento typ alergie trápí asi 3 % populace a po nasazení histaminové dieta se její projevy výrazně sníží. Alergie má často i přechodný ráz.

Histaminová dieta – zakázané potraviny

Vzhledem k tomu, že je histaminová dieta eliminačním typem diety, spočívá především ve vyřazení nevhodných potravin. Sem patří všechny, které mají vysoký obsah histaminu. Obecně lze říci, že čím více je konkrétní potravina uležená, tím větší obsah histaminu má. Z toho důvodu je třeba vyhýbat se všem vyzrálým a fermentovaných potravinám, zralým sýrům, alkoholu, starým rybám, vyzrálému masu či výrobkům s droždím. Velký obsah histaminu mají i pokrmy zamražené, hotové, konzervované či uložené v chladničce po delší dobu. Dále zmiňme přezrálé ovoce, bělenou mouku, hotové mléčné výrobky, mleté maso, většinu ořechů a semen, kupované marmelády či kečupy. Každý má však práh citlivosti jinde, proto je třeba s opatrností jednotlivé potraviny pomalu testovat. Pozor na jahody, rajčata, ocet či luštěniny.

Doporučené potraviny

Vždy volte co nejčerstvější. Čerstvé maso, ryby, ovoce, zelenina i vejce. Dále můžete konzumovat rýžové nudle, nekvašený žitný chléb, bylinkové čaje, mléčné náhražky, čerstvé mléko či necitrusové ovocné džusy.

4 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den,
    potřebovala bych nějaky jídelníček při histaminové intoleranci.
    Potřebovala bych zhubnou tak 10kg

    děkuji Jiřina

  2. Dobrý den,zjistili mi histaminovou intoleranci,alergii na lepek a serotonin. Můžete mi poradit nějaký jídelníček když jedno vylučuje druhé? Děkuji Daniela

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno