Domů Výživa Zdravotní diety Žlučníková dieta – modelový jídelníček

Žlučníková dieta – modelový jídelníček

Ačkoliv již nehraje žlučníková dieta při léčbě onemocnění žlučníku dominantní postavení, stále je pro pacienty velmi důležitá. Pomáhá totiž nemocným ulevit od bolesti a současně preventivně ochránit před dalšími projevy. Pojďme si ukázat základní princip této diety i modelový jídelníček.

Princip žlučníkové diety

Žlučníková dieta spočívá především ve výrazném omezení příjmu tuků. Tato dieta je preventivním opatřením pro všechny, kteří mají nebo v minulosti měli problémy se žlučníkem. Dodržováním této diety výrazně zmírníme riziko výskytu žlučníkové koliky. Žlučníková dieta se však týká i těch, kteří byli na operaci žlučníku. Po operaci se totiž doporučuje minimální měsíční dodržování. Žlučník je jeden z mnoha orgánů zažívacího ústrojí, obsahuje žluč, která rozmělňuje tuky a neutralizuje v žaludku kyselý obsah. Pokud je se žlučníkem něco špatně, je třeba tyto potraviny vynechat.

Zakázané potraviny

A čemu se tedy při žlučníkové dietě velkým obloukem vyhýbat? Největším zlem jsou tuky – od smažených pokrmů přes uzeniny až po pečené brambory a další pečené pokrmy. Vhodné však nejsou ani tučné ryby, plnotučné mléčné produkty či silná káva nebo alkohol. Vyhýbejte se tučným sýrům, sádlo, máslu a všem potravinám, které obsahují nejen tuk, ale také cholesterol. Nejsou vhodné také pikantní a pálivé pokrmy včetně omáček a koření. Rovněž se vyhýbejte nadýmavým pokrmům – zelí, luštěninám či česneku nebo cibuli. Z ovoce pak nejsou vhodné brusinky, ostružiny či slupky z jablek. Vyhněte se celozrnnému pečivu i čerstvému chlebu.

Povolené potraviny

Možná si nyní kladete otázku, co vlastně během žlučníkové diety můžete konzumovat. Ačkoliv jsou možnosti značně omezené, pořád je z čeho vybírat. Nízkotučné mléčné produkty, obilniny, nedráždivé koření, libové kuřecí maso, vývary či nenadýmavá zelenina či ovoce.

Modelový jídelníček

Abychom vám usnadnili vytvoření vlastního jídelníčku během dodržování žlučníkové diety, připravili jsme si pro vás jednoduchý modelový jídelníček, který vás rozhodně inspiruje. Na základě tabulky vhodných a nevhodných potravin (u lékaře si můžete vyžádat podrobnější přehledy) si pak sami sestavíte podle chuti i preferencí vlastní jídelníček. Na snídani si můžete dopřát ovesnou kaši, kterou si připravíte z ovesných vloček a nízkotučného mléka. Dochutit můžete medem. Jako dopolední svačinu si můžete vychutnat kvalitní libovou nízkotučnou šunku. Čerstvý chléb ani celozrnné pečivo nemůžete, pšeničný chléb je však vhodnou alternativou. Na oběd si dopřejte jemně kořeněný plátek kuřecího masa, připraveného ve vodě či na páře s rýží. Na svačinu zeleninový salátek s pšeničným chlebem. Den zakončete večeří – vývarem z libového masa, který váš žaludek krásně prohřeje, budete-li mít velký hlad, dejte si těstoviny s rajskou omáčkou. Jemný rajčatový protlak totiž patří taktéž mezi vhodné potraviny.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno