Dieta při užívání Warfarinu

Warfarin je antikoagulační lék, který lidé užívají z důvodu ředění krve. Je obvykle naordinován tam, kde jsou nemocní ohroženi větší srážlivostí, což by mohlo vést k vážným zdravotním komplikacím a onemocněním. Lidí, kteří jsou nuceni užívat Warfarin bohužel přibývá. Užívají ho navíc čím dál, tím mladší ročníky.

Málokdo však ví, že u jeho užívání je nutné dodržovat určitý životní režim a na jisté věci si dávat pozor. Součástí tohoto režimu je i speciální stravování, čili dieta při užívání Warfarinu.

Na co si při užívání Warfarinu dávat pozor?

Zejména na vitamín K, který je rozpustný v tucích a jeho hlavní schopností je tvorba bílkovin, které podporují srážení krve. Warfarin snižuje schopnosti vitamínu K, čímž snižuje srážlivost krve. U zdravých lidí je velice důležitou složkou potravy, protože jeho nedostatek může vést k vykrvácení. Významně se tvoří i v tlusté, střevě. Člověk na Warfarinu by se mu však měl vyhýbat. Přesněji, měl ho mít plně pod kontrolou a jeho denní příjem by neměl přesáhnout 250 μg/den. Při stravování je proto důležité dodržovat několik zásad:

  • Jíst hodně vitamínu C
  • Jíst hodně vlákniny
  • Nejíst nezdravé potraviny

Pokud dietu nebudete dodržovat, budete obézní, budete mít sníženou imunitu a vysoký cholesterol a v konečném výsledku se budete ohrožovat nějakou ze zdravotních komplikací.

Jaké potraviny jsou nevhodné

Jíst byste neměli listovou zeleninu, a to především zelí, špenát, kapustu, salát, čínské zelí, rukolu, brokolici, květák, chřest, řapíkatý celer, fenykl, petrželovou nať, kopr, řeřichu, jarní cibulku a podobně. Vyhýbat byste si měli i kuřecímu, krůtímu masu a játrům. Nevhodný je i olivový a sojový olej, kopřivový a zelený čaj, a potom maliny, ostružiny, avokádo, papáju, vaječný žloutek, luštěniny, mango a kiwi.

Vhodnými potravinami jsou

Jde o potraviny s nízkým vitamínem K, a proto si je můžete dovolit do sytosti. Jde např. o papriky rajčata, okurky, houby, ovoce, mléčné výrobky, cereálie, ředkvičky, kukuřici, řepkový a slunečnicový olej a také i pečivo.

Potraviny na stole

Rizikové bylinky a další doplňky stravy

Pozor byste si měli dávat i na ginko bilobu, zelený čaj, kopřivu, třezalku, ženšen, česnek, brusinky, šalvěj, angeliku čínskou, koenzym Q10, sóju, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, Wobenzym, glukosamin, chondroitin, heřmánek, echinaceu, kočičí dráp,, vyšší dávky vitamínu A, D, E a C.

Kontraindikace léků

Při užívání Warfarinu nesmíte užívat nestreroidní revmatika, a to zejména Ibuprofen a sesterských variant. Dále pak nesmíte ani anopyrin, acylpyrin, superpyrin, aspirin, voltaren, veral, diclofenac nebo dextrometorfan.

Pozitivní však jistě je, že i s Warfarinm si každý den můžete dopřát jedno velké pivo (čili 0,5 l) a také 2 dcl vína. Ideální by však bylo, kdyby k tomu docházelo přeci jen výjimečně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno