Dieta při zvracení

Ať už se jedná o jakékoli zdravotní problémy, jedno lze říci jistě – zvracení je velkou zátěží pro náš organismus a zapříčiňuje ztrátu nejenom živin, ale také důležitých minerálů. Jeho nejčastější příčinou bývá zejména střevní chřipka, která dokáže potrápit snad každého. Obvykle se nejedná o obtíže dlouhodobé, a pokud příznaky ani po dvou dnech nemizí, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. V každém případě však musíme hned na počátku nasadit správný stravovací plán. Co tedy jíst, nejíst a jak střevní chřipku poznat?

Střevní chřipka a příslušná dieta

Střevní chřipka, odborně nazývaná gastroenteritida, se projevuje především bolestí hlavy, zvýšenou tělesnou teplotou, únavou, břišními křečemi, průjmem a zvracením. Mnoho lidí by ji zajisté označilo jako přechodnou a zcela neškodnou, velkou zdravotní potíž však znamená zvláště pro malé děti a seniory, kteří by lékaře měli navštívit alespoň pro jistotu ihned poté, co tyto zdravotní problémy pocítí. Pokud například onemocní střevní chřipkou kojenec, je třeba pamatovat na nutnost okamžité hospitalizace, výživu je totiž nutné aplikovat nitrožilně – mléko je u malých i velkých při tomto onemocnění tabu.

Stravování při střevní chřipce by nemělo být nikterak pestré, přímo naopak. První den potíží se nedoporučuje jíst vůbec, ne všichni jsme toho však schopni. Proto můžeme využít stravu, která je vhodná i pro dny následující – a tou jsou suchary, rohlíky (ne však čerstvé) a především černý neslazený čaj. V okamžiku, kdy se začne náš zdravotní stav lepšit, můžeme si uvařit i nějaké lehké dušené jídlo, vyhnout bychom se však v každém případě měli smaženým a tučným pokrmům. Ideálním obědem v těchto, často nehezkých, dnech je například masový vývar s rýží a mrkví. Ostatní pokrmy je vhodné i nastrouhat či podobně upravit k tomu, aby se nám jídlo snadněji stravovalo.

Také si v případě zvracení (a to asi poprvé a naposledy) můžeme dovolit Coca Colu, která je mnohými odborníky doporučována, i když samozřejmě v malém množství. Ideální je dávkování po lžičkách. A pokud už nás černý čaj a malé dávky Coca Coly omrzí, dopřát si můžeme i další nápoje – ovšem neslazené, bez bublinek. Na dietní režim je vhodné brát ohled i v okamžiku, kdy zvracení zcela zmizí, a to alespoň 2-3 další dny.

Černý čaj je vhodným společníkem při mnoha zdravotních trápeních. Zvracení je jedním z nich. 
 A co když to střevní chřipka není?

Zvracení může mít samozřejmě další, a to poměrně širokou, škálu příčin. Patří mezi ně například psychiatrická onemocnění – zvracet můžeme i z důvodu deprese, případně onemocnění bulimií. Dít se tak může rovněž v reakci na některé léky, otravu potravou či alkoholem. Jako příčina častého zvracení jsou v některých případech uváděna nádorová onemocnění a nemoci štítné žlázy – proto by každý z nás měl při přetrvávajících potížích odborníka rozhodně vyhledat a nespoléhat se například na to, že jestliže má střevní chřipku člověk z okolí, máme ji také. Zdraví totiž máme jen jedno – a tak je třeba jej pořádně hlídat a pečovat o něj.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno