Dieta při refluxu jícnu

Reflux jícnu, tedy zpětný návrat natráveného jídla, bývá častým problémem především těhotných žen. Pokud vás trápí reflux jícnu, můžete proti němu bojovat dietou. Popišme si její základní princip.

Reflux jícnu

Reflux jícnu, tedy zpětný návrat natráveného jídla, je spojen s nepříjemným pálivým pocitem, lidévě označovaným jako pálení žáhy. V lékařském prostředí se nazývá pyróza. Jde vlastně o zvracení, které však není spojeno s dávením, je to typ neúplného zvracení. Při refluxu jícnu dochází k návratu ze žaludku do jícnu a zase zpátky. Tento posun zbytků je spojen s nepříjemným pálením, a také s hořkým pocitem v ústech a zápachem z úst.

Dieta při refluxu jícnu

Reflux jícnu bývá nejčastěji spojován právě s pyrózou, tedy s pálením žáhy, ovšem i jiná onemocnění žaludku a jícnu mohou být spojena s refluxem. Zásadní vliv na to má způsob stravování. Dietou tak lze docílit k minimalizování či naprostému odstranění problémů. Níže přinášíme několik základních dietologických doporučení.

Zmenšení porcí

Pokud chcete vyřešit problém s refluxí jícnu dietou, zásadním krokem bude omezení velikostí porcí. Zamyslete se nad tím, jak velké porce jste doposud konzumovali. Zmenšení velikostí může zásadně eliminovat problém. S tím taktéž souvisí pravidelnosti stravování – konzumujte raději menší porce jídla, ovšem pravidelně a často. Během dne snězte 5-6 menších porcí.

Nejezte večer

Tučné jídlo vynechteExistuje velké procento těch, které mají problémy s pálením žáhy ve večerních i nočních hodinách. Spousta lidí má problém s pálením žáhy během spánku. tento problém lze dietou vyřešit jednoduše – poslední jídlo by nemělo být těžké, mělo by být přiměřené porce a především by mělo být konzumováno nejpozději 2 hodiny před spaním. Pokud se najíte těsně před tím, než se chystáte do postele, pravděpodobnost noční refluxe jícnu je velká.

Vynechání potravin

Existuje řada potravin, které se s pálením žáhy velmi často spojují. Jsou to především česnek, sladkosti, ale také alkohol, káva nebo čaj, ovšem i výrobky z peprmintu. Vy sami na sobě musíte zjistit, které potraviny způsobují reflux u vás a ty následně vynechat.

Poloha těla po jídle

Na refluxu se zásadním způsobem může projevit také poloha těla. Pokuste se co nejvíce udržet polohu ve stoje, nelehejte si bezprostředně po jídle, také se snažte vyhnout ohýbání těla. Právě náhlá změna polohy těla bezprostředně po konzumaci může reflux žaludku vyvolat.

Reflux žaludku, spojený s pyrózou, není nic neobvyklého a lze proti němu bojovat poměrně jednoduše. Změnou stravy můžete zásadním způsobem tyto projevy eliminovat. Pokud se budete řídit základními pravidly zdravé výživy a vezmete si příklad z výše uvedeného, je velice pravděpodobné, že problémy ustanou. V opačném případě doporučujeme návštěvu lékaře a následnou konzultaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno