AIP dieta

Trápí vás některé z autoimunitních onemocnění? Pak byste měli zásadním způsobem změnit své stravovací návyky. Jednou z možností je dodržování AIP diety, která je založena na vynechání problematických potravin.

AIP dietaAIP dieta patří mezi diety eliminační. To znamená, že základním principem je vyloučení těch potravin, které mohou být nějakým způsobem problematické. AIP dieta neslouží k redukci hmotnosti, ale k úpravě jídelníčku tak, aby se zmírnily reakce imunitního systému a dosáhlo se rovnováhy v těle.

Základní principy

Základem AIP diety je vyřazení z jídelníčku těch potravin, které mohou způsobovat záněty v těle. AIP dieta vychází z principu paleo stravování. Kromě vyloučení některých potravin je naopak třeba jiné druhy přijímat ve zvýšené míře. Doporučuje se zejména konzumace potravin bohatých na vitamíny a živiny. Důležitý je také příjem Omega3 mastných kyselin. Aby byla AIP dieta účinná, je třeba dodržovat stravovací plán po dobu několika týdnů. Až poté je možné do jídelníčku zařadit další potraviny.

AIP dieta – povolené a zapovězené potraviny

Základem úspěchu AIP diety je přísné dodržování konzumace povolených potraviny a vyhýbání se těm zakázaným. Existuje pak ještě jakási „šedá zóna“, do níž spadají potraviny, které se mohou v jídelníčku objevit, ale jen jednou za čas.

Povolené potraviny

Základem AIP diety je zvýšený příjem živočišných produktů. Jídelníček musí obsahovat kvalitní maso, dále ryby a mořské plody. Doporučuje se také konzumace vnitřností a probiotických či fermentovaných potravin. Jídelníček můžete doplnit bohatou dávkou zeleniny, hub, bylinek a koření. Konzumujte také dostatečné množství kvalitních tuků. Do jídelníčku zařaďte i ovoce, ale jen v omezeném množství.

Zakázané potraviny

Při dodržování AIP diety byste se naopak měli vyhýbat mléčným výrobkům, obilninám, pečivu, rafinovaným cukrům, luštěninám vejcím či ořechům. Neměli byste konzumovat ani brambory, potraviny s lepkem, umělá sladidla a samozřejmě alkohol. Je dobré se vyhýbat i některým druhům zeleniny, zejména bramborám, rajčatům a paprice.

Pro koho je AIP dieta vhodná

Eliminační dieta AIP je určená zejména pro osoby s autoimunitním systémem. Je však doporučována také pro osoby trpící různými druhy alergií, onemocněním štítné žlázy, poruchou chování, Crohnovou chorobou a zánětlivými onemocněními.

Striktní dodržování AIP diety je náročné, ale vyplatí se. Mnozí lidé, kteří při různých problémech z jídelníčku problematické potraviny vyřadili, se brzy zbavili problémů. Po nějaké době pak do jídelníčku můžete postupně zařazovat i některé „zakazované“ potraviny. Měli byste tak činit postupně, abyste případně odhalili konkrétní potravinu, která vám může způsobovat problémy či alergické reakce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno