Detoxikační dieta

Detoxikační dietu pravděpodobně všichni známe, a to jak pod tímto názvem, tak třeba jako očistu, půst či pročištění organismu. Jejím posláním je zbavení těla toxických látek, které se v něm hromadí. Náš organismus je sice přirozeně vylučuje, někdy mu ale dáváme zabrat natolik, že potřebuje naši pomoc. Právě tou je i detoxikační dieta, o níž se můžete dozvědět více v následujících řádcích.

Především bychom si měli pamatovat, že v rámci detoxikační diety nejde o to, abychom shodili pět kilo či zmenšili obvod našich boků. I když se nám to může také podařit – ale v tom případě to lze brát jenom jako příjemný bonus. Výsledkem detoxikační diety má být především dobrý pocit ze sebe sama, relaxace a nová chuť do života i pracovních povinností.

Zásady detoxikační diety

Jedním ze zásadních znaků detoxikační diety je zvýšení objemu tekutin, které vypijeme za den, a to až na 3 litry. Jednat se má přitom zvláště o čistou neperlivou vodu, bylinkové neslazené čaje a ovocné či zeleninové šťávy. (Pokud tedy máte doma odšťavňovač, můžete zajásat, detoxikační dieta vám totiž bude i chutnat.)

Co se týče samotného jídelníčku, mělo by se do něj přirozeně dostat i více vlákniny – na řadě je tedy zase ovoce a zelenina. Zvláště vhod přijdou zeleninové polévky, přičemž vyzkoušet můžeme i ty méně tradiční – třeba mrkvovou, dýňovou, celerovou a rajčatovou. Jsou jakýmsi zpestřením, které se stále drží v mezích detoxikační diety, zažene hlad a vtiskne třeba i novou podobu budoucímu jídelníčku. Na tom by se v průběhu této očisty měly objevit třeba i otruby, česnek a brokolice. Poslední dva zmíněné pokrmy navíc velmi dobře napomáhají našim játrům, která nás toxinů a jiných škodlivých látek zbavují.

Jako třetí zásadu detoxikační diety si bezesporu musíme označit i sportovní aktivity. V jejich případě se není třeba nějak zvlášť přetěžovat (protože to by zase vyžadovalo i jiné stravování). Na místě jsou spíše aktivity, mezi které zařaďme třeba cyklistiku, lehčí běh, aerobik či bruslení. A proč je to důležité? Především sport napomáhá peristaltice střev, tedy vnitřnímu pohybu. Pro správné vylučování toxických látek je to také jeden z nezbytných faktorů. A co dál ještě říci? Pakliže sportujete a máte ještě nové stravování, budete potřebovat i kvalitní spánek a relaxaci během každého dne.

Jak na to?

Názory na detoxikační dietu a její průběh jsou sporné – někteří odborníci ji naprosto odmítají, jiní vřele doporučují. Pokud si nejste jisti svým zdravotním stavem, rozhodně je vhodné se o detoxikační dietě poradit i se svým praktickým lékařem.

Důležité je mimo jiné i stravování před samotnými očistnými dny. Rozhodně bychom se třeba den předem neměli přejídat „do zásoby“. Naopak se doporučuje jíst velmi lehce, zdravě, vyváženě. Pochopitelně z jídelníčku vyřazujeme smažené pokrmy, kávu, alkohol, tuky a jiné neřesti. Prvních tři až pět dnů detoxikace pak pouze pijeme, a to vodu, bylinkové čaje a zeleninové šťávy či vývary. Po těchto dnech přidáme do našeho jídelníčku ovoce a ovocné šťávy, následně třeba vařenou zeleninu, saláty. Ve své podstatě jdeme od nejlehčího k nejtěžšímu – a na konci diety již přidáváme třeba rýži a brambory.

Uvědomit si musíme i výskyt doprovodných jevů, bez kterých se obvykle detoxikační dieta neobejde. Mezi ty patří kupříkladu zvýšená produkce moči, únava a emoční vypětí. Všechny tyto doprovodné jevy by ale měly postupně odeznívat, a to s nasazením dalších potravin do našeho jídelníčku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno