Dieta č. 4

Dieta č. 4 je označení pro speciální zdravotní dietu, kterou je třeba dodržovat při zánětu slinivky břišní a žlučníku. Jde o plnohodnotnou dietu, kterou lze dodržovat z dlouhodobého hlediska. Cílem diety není redukovat hmotnost, ale podpořit léčbu konkrétních onemocnění.

Dieta č. 4 spočívá především na výrazném omezení konzumace potravin s vyšším obsahem tuku. Rovněž vynechává potraviny s vysokým obsahem cholesterolu, proto je vhodná i osoby s vysokým cholesterolem v krvi. Působí také protiskleroticky. Dieta je přizpůsobena tak, že má šetřící efekt, jak z hlediska mechanického, termického i chemického. Pokrmy, zařazené do diety č. 4, musí být snadno stravitelné.

Pro koho je dieta určena

Tzv. dieta č. 4 se předepisuje jako součást léčby při zánětu žlučníku a také při zánětu slinivky. Rovněž je důležitá při výskytu žlučových kamínků, onemocnění jater nebo po operaci žlučníku. Dieta č. 4 je rovněž určena těm, kteří trpí infekční žloutenkou. Ovšem u žloutenky je dieta předepisována dočasně, u jiných výše zmíněných onemocnění jde o dietu, založenou na dlouhodobém užívání. Proto musí být také jídelníček diety upraven tak, aby po stránce kalorické odpovídal pravidlům zdravé stravy, ovšem s výrazným omezením tuků.

Zakázané potraviny

Nepostradatelnou součástí diety č. 4 je vyřazení všech tučných pokrmů a surovin, stejně tak i potravin s vyšším obsahem cholesterolu. Obecně se považuje za limitní hranici příjem 55 gramů tuku denně. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že vybrat netučné potraviny může být složité, není to v dnešní době zase tak těžké. Je však třeba vyhnout se konzumaci tučného masa s viditelným obsahem tuku (takže konec mastným bůčkům), vyhnout se plnotučným mléčným výrobkům, skoro úplně je třeba vynechat celá vejce, stejně tak i čerstvé kynuté pečivo, kořeněná jídla a veškeré smažené pokrmy. Dejte si však pozor na to, že při dietě č. 4 jsou zapovězeny i mnohé druhy ovoce a zeleniny, např. zelí, cibule, paprika, salát či luštěniny. Z ovoce pak vynechejte rybíz, jahody, angrešt, hrušky nebo ořechy. To vše jsou těžko stravitelné potraviny, obsahující spoustu vlákniny. Ta je obecně dobrá, ovšem při šetřící dieta je třeba její příjem omezit.

Doporučené potraviny

Při dietě č. 4 jsou naopak vhodné libové kousky masa, ideálně kuřecí nebo krůtí, ale klidně i netučné odleželé hovězí nebo telecí maso. Doporučuje se rovněž konzumace sladkovodních ryb. Ačkoliv patří vejce mezi zakázané potraviny, bez omezení lze užívat bílek a v příladě nezbytnosti lze povolit i jedno celé vejce za týden. Z uzenin pak konzumujte především libové kvalitní šunky. Ani mléčné produkty si nemusíte odpouštět, vybírejte však nízkotučné druhy. Při této dietě potřebujete zvýšit příjem sacharidů, konzumujte vařené brambory, bezvaječné těstoviny, odleželé pečivo nebo rýži. Co se týče zeleniny, můžete ji konzumovat sterilizovanou, vhodná je mrkev, dýně nebo špenát či řepa. Z ovoce si dopřejte banán, pomeranče, mandarinky nebo zralá jablka.

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den.
    Chtěla bych se zeptat,jestli při dietě č.4 mohu tatarskou omáčku.Nikde jsem se to nedočetla.
    Děkuji za info

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno