Cholesterolová dieta: Zásady a jídelníček

Naměřili vám vysokou hladinu cholesterolu v krvi? Rozhodli jste se s tím něco dělat a předejít tak řadě civilizačních chorob, které s vysokou hladinou cholesterolu souvisí? Podívejte se, jaké jsou zásady cholesterolové diety.

Cholesterol je látka, jež je běžně obsažena v krvi a pro zdravé fungování organismu je v přiměřené míře nezbytná. Rozlišujeme „dobrý“ cholesterol HDL a „špatný“ cholesterol LDL, který se usazuje na stěnách cév, způsobuje jejich kornatění, což může vést k infarktu nebo mozkové mrtvici. Hladina cholesterolu v krvi dospělého člověka by neměla přesáhnout 5,2 mmol/l.

Na zvýšenou hladinu cholesterolu si zakládáme, pokud konzumujeme potraviny s vysokým obsahem tuku. K základním zásadám cholesterolové diety proto patří omezení konzumace, resp. vynechání nevhodných potravin. Jaké to jsou?

Potraviny nevhodné při cholesterolové dietě

– Máslo, sádlo, palmový a kokosový olej, hydrogenované tuky
– Kachna, husa, tučné vepřové maso, vnitřnosti
– Uzeniny (párky, salámy, paštiky)
– Plnotučné mléko a tučné mléčné výrobky (jogurty, sýry)
– Hranolky, chipsy
– Sladkosti a cukrářské výrobky
– Horká čokoláda, destiláty
– Majonéza, žloutek

Potraviny vhodné při cholesterolové dietě

Přednost bychom měli dát naopak potravinám s nízkým obsahem tuků, resp. s obsahem „dobrých“ tuků. Jde především o nenasycené mastné kyseliny. Myslet bychom ovšem měli na to, že je třeba celkovou konzumaci tuků snížit. Máslo nebo margaríny nahraďte panenským olivovým olejem (zlehka jím místo másla pokapte pečivo). Z mas si dopřávejte především bílé, zejména pak ryby.

Zařaďte do svého jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny. Mléčné výrobky volte ty s nízkým obsahem tuku. Vhodné jsou například kysané mléčné nápoje (kefír). Místo bílého pečiva si dejte celozrnné. Nezapomínejte na dostatek luštěnin a kvalitních obilovin.

Jídelníček při cholesterolové dietě

  • Snídaně: 2 plátky celozrnného chleba, libová šunka, rajče, ovocný čaj.
  • Svačina: Jablko
  • Oběd: Zeleninový kuskus s kousky kuřecího masa, zeleninová obloha.
  • Svačina: Kefír
  • Večeře: Šopský salát s celozrnným pečivem

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno