Domů Výživa Zdravotní diety Dieta při salmonele

Dieta při salmonele

Salmonelóza je nepříjemné onemocnění, kterého se nejlépe a nejrychleji zbavíme dodržováním přísné diety. Jak a kdy co jíst a čemu se naopak vyvarovat se dozvíte v následujících řádcích.

Salmonelóza

Salmonelóza je onemocnění původu bakteriálního, které způsobuje silné nepříjemné průjmy. Tato nemoc se šíří virem, označovaným jako Salmonela. Inkubační doba tohoto onemocnění je kolem 12 až 36 hodinami. Do těla se dostává ústy, proto bývá nejčastěji spojována se špatnou hygienou (špinavé ruce, příbory apod.). Pro běžného člověka není salmonelóza nebezpečným onemocněním, je spíše nepříjemností. Zvláštní pozornosti je však třeba dbát u starších lidí a u dětí, u kterých může být výskyt salmonely rizikový. Nakazit se také můžeme ze špatně tepelně upravených masných pokrmů. Salmonelóza postihuje žaludek a střeva, což se projevuje silnými průjmy a zvracením.

Dieta při salmonelóze

Kromě léčby pomocí prášků je třeba dodržovat velmi přísnou dietu. Při správném postupování a důsledném dodržení diety se můžeme zbavit onemocnění poměrně rychle bez dalších komplikací. Pokud se vyvarujeme určitým pokrmům a jiné budeme naopak preferovat, usnadní práci našemu zažívacímu ústrojí a to se nám odvděčí brzkým uzdravením.

Zakázané potraviny

Při léčbě salmonelózy existuje celá řada potravin, kterým je třeba se vyhnout. Jde především o výrazné a kořeněné pokrmy, které mohou podráždit žaludek a způsobit komplikace při léčbě. Během diety při salmonele byste se měli zcela vyhnout konzumaci tučných potravin, pikantních potravin, včetně sýrů, dále také uzenin a všech masných pokrmů, zeleniny, luštěnin, ovoce, koření, ale také kávy či kynutého těsta. Všechny tyto potraviny byste měli zcela vynechat obzvláště v prvních fázích diety.

Postupné začleňování stravy

Zatímco první dny léčby budou, co se týče stravy, velmi chudé (pravděpodobně však ani nebudete mít na jídlo pomyšlení), v dalších dnech již můžete některé potraviny zařadit. Z tuků můžete do jídelníčku zařadit malé množství rostlinných tuků či margarínů, vhodné jsou také nízkotučné mléčné výrobky, libové maso, ryby s nízkým obsahem tuku, z ovoce a zeleniny ty druhy, které nenadýmají (mražená zelenina, sušená, jablka, třešně, banány apod.).

Doplnění tekutin

Při salmonelóze je třeba obzvláště hlídat příjem tekutin. U tohoto onemocnění je velké riziko dehydratace, proto si pohlídejte zvýšený příjem tekutin. Pokud si během léčby chcete ulevit, můžete si také připravit domácí iontový nápoj, který vašemu organismu prospěje. Jeho příprava není vůbec těžká – lžičku soli smícháme s 5 lžičkami cukru, šťávou z grepu a jedním litrem vody, pořádně zamícháme a popíjíme.

Ačkoliv je salmonelóza nepříjemné onemocnění, se správným pitným a jídelním režimem si můžeme průběh zkrátit a usnadnit. Pokud se vyhnete zmíněným potravinám a naopak zařadíte ty doporučené, věříme, že budou bakterie salmonely brzy zahnány pryč.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno