LDL a HDL cholesterol

Obecně se o cholesterolu mluví jako o škodlivé látce, která nám může způsobovat nejrůznější onemocnění cév, především aterosklerózu. Nadměrný obsah cholesterolu v krvi je skutečně velkým probléme, je však třeba si uvědomit, že je pro náš organismus nezbytný. Také je třeba odlišit LDL a HDL cholesterol.

Cholesterol se řadí mezi lipidy, jde o látku, která je pro lidský organismus nezbytná. Podobá se tuku, má konzistenci, připomínající vosk. Nachází se v každé buňce lidského organismu, který si jej sám vytváří. Kromě vlastní výroby cholesterolu jej poté přijímáme prostřednictvím potravin. Konzumací potravin s vysokým obsahem cholesterolu si pak většinou vlastním zaviněním hodnotu zvyšujeme. Je třeba upozornit, že není cholesterol jako cholesterol, dělí se na dva typy – LDL a HDL.

LDL cholesterol

Vysoký obsah LDL cholesterolu v krvi způsobuje řadu závažných onemocnění. LDL je tak tím špatným typem cholesterolu, při zvýšených hodnotách bychom měli být na pozoru. LDL cholesterol při vysoké koncentraci způsobuje usazování na stěnách cév, které se zužují a omezují tak svou průchodnost. Rovněž ztrácí na své pružnosti. Právě tento proces usazování a ztráty pružnosti se označuje jako kornatění tepen čili ateroskleróza. Velký obsah LDL cholesterolu tak může ve výsledku vést ke vzniku trombu a tedy i infarktu či mrtvice.

HDL cholesterol

HDL cholesterol je hodným bratrem cholesterolu výše zmíněného. Jeho zvýšený obsah v těle je naopak pro náš organismus prospěšný, je však prakticky náročné přijímat HDL cholesterol odděleně. Tento typ látky naopak před ucpáváním cév chrání, dopravuje se totiž z krve až do jater. Paradoxně tak jde o cholesterol, který naše srdce chrání před vznikem kardiovaskulárních onemocnění.

Ideální hodnoty cholesterolu

Z výše uvedeného je zřejmé, že nejlepší je, pokud máme v krvi málo cholesterolu LDL a dost HDL. U dospělých osob se za normu považuje celková hladina cholesterolu 5,0 mmol/l. Podíváme-li se na cholesterol odděleně, hladina LDL cholesterolu by neměla převyšovat 3,0 mmol/l. HDL by pak měl být alespoň 1 mmol/l, pokud jej však bude v krvi více, tím více také ochráníme naše srdce a cévy.

Jak snížit hladinu cholesterolu

Pokud máte problém s vysokým obsahem LDL cholesterolu, je třeba významně upravit jídelníček a změnit celkový životní styl. Je třeba především omezit příjem tuků živočišného původu a vyvarovat se tak příjmu másla, sádla, uzenin či tučného masa. Naopak bychom měli do jídelníčku zařadit obecně zdravé potraviny, např. ovoce a zeleniny. Snížit hladinu LDL cholesterolu a zvýšit HDL můžeme také fyzickou aktivitou. Pravidelné sportování a vyvážený jídelníček nás povede k vyrovnanému poměru LDL a HDL cholesterolu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno