Výživový poradce

Denně se dřete ve fitness centru a do vašeho života jste zařadili výhradně zdravý jídelníček? Pokud se ručička na vaší váze ještě nehnula, je možná pravá chvíle pro výběr výživového poradce.

Nevnucujeme vám výběr šarlatána, který vás donutí k držení banální diety. Máme na mysli profíka, který ví, jak má vypadat jídelníček a cvičební plán pro spalování tuků – či cokoliv dalšího, po čem toužíte. Ideální poradce umí nejenom posoudit váš aktuální fyzický stav, ale také navrhnou další postup s ohledem na vaše zdraví, případné překážky a osobní představy. V zásadě můžeme říci, že je povolání výživového poradce velmi atraktivní, pouští se do něj stále více zájemců. Někteří z nich však využívají důvěřivosti klientů, kteří touží po zdraví a krásném těle. Jenomže jak rozpoznat, kdo nás tahá za nos a kdo naopak nabízí kvalitní služby?

Jaká je vhodná kvalifikace výživového poradce? Máme ji vyžadovat?

Rozhodně je třeba hledět na rozdíl mezi týdenním kurzem a vydřenou akreditací, jejímž výsledkem je ověření o rekvalifikaci v oboru výživového poradce. Pokud si potrpíte na vzdělání a vyžadujete totéž od svého poradce, není od věci sáhnout po takovém specialistovi, který se na tuto kariérní dráhu pustil po vystudování medicíny. Právě hrstka takových také v České republice působí a obecně můžeme říci, že jsou jejich služby mnohdy výrazně kvalitnější.

Ideální výživový poradce by samozřejmě také měl udržovat nějako povědomí o současných trendech a dále se vzdělávat. Doplňkové kurzy, přednášky a semináře jsou znakem stálého zájmu o problematiku.

A zda osvědčení o kvalifikaci poradce vyžadovat? Rozhodně ano, nebojte se o něj říci. Mnoho poradců vlastní webové stránky, kde se o jejich vzdělání sami dočtete. Pokud tomu tak není, je přirozeným počátkem spolupráce i to, že si o doklady sami řeknete.

První návštěva

Během první návštěvy výživového poradce obvykle dochází k podrobnému rozboru našeho tělesného stavu, jehož výsledkem je mimo jiné i stanovení BMI a výpočet procent tělesného tuku. Správný výživový poradce to vše samozřejmě bere v úvahu společně s naší fyzickou aktivitou a třeba i stavem peněženky. Nejedná se jenom o propočty. Cílem je to, abychom se během první návštěvy dozvěděli co nejvíce sami o sobě a dokázali společně s poradcem odstranit nedostatky ve výživě i aktivitách.

Rozhodně od poradce nečekejte předepisování léků, které slibují zázračné hubnutí. Nedočkáte se ani návrhu na nesmyslnou dietu, která obsahuje pití koktejlů nebo požívání několika málo druhů potravin. A pokud ano – rychle od tohoto „odborníka“ dejte ruce pryč. Dojít naopak může k postupnému vypracování jídelního plánu, který však nemá být zcela striktní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno