Domů Výživa Výživa, strava Modifikovaný škrob

Modifikovaný škrob

Mnoho z nás má modifikovaný škrob zaregistrováno jako něco nezdravého a v zásadě špatného. Nedej bože, aby se do toho zamíchala řeč o „éčkách“. Je ale modifikovaný škrob vážně tak škodlivý? A v jakých potravinách jej můžeme najít? 

Modifikovaný škrob je trochu nešťastně užitý název, protože většině lidí se při zaslechnutí slova „modifikovaný“ vybaví geneticky modifikované potraviny. V tomto případě jde však o něco zcela jiného. Modifikovaný škrob není pro tělo sice naprosto přirozený, není ale prokázáno, že by mu nějak zásadně ubližoval. Kde se s ním tedy setkáme?

Kde najdeme modifikovaný škrob?

Modifikovaný škrob se používá při výrobě nejrůznějších potravin a to z toho důvodu, že urychluje a usnadňuje jejich výrobu. Nejčastěji hovoříme o stabilizátorech a zahušťovadlech – často je tedy obsažen v jogurtech, kečupech, omáčkách.

Modifikovaný škrob nejčastěji najdeme v kečupech a prodávaných omáčkách. 

Pojem „modifikovaný“ v tomto případě znamená, že škrob byl speciálně upraven. Ať už chemicky nebo tepelně. Tepelná úprava je častější – škrob se začíná rozpouštět při 60° C a v tuto chvíli se pro nás stává užitečným.

Nejčastěji se s modifikovanými škroby setkáme v podobě bramborových a kukuřičných jako s přísadou velkého množství potravin. Často jsou tyto produkty vhodné pro bezlepkovou dietu. Kromě toho s těmito látkami přicházíme do kontaktu, pokud pečlivěji sledujeme zadní obaly výrobků, které si kupujeme. Jsou totiž označeny písmenem „E“, a nám tedy dobře známy jako „éčka“. Většina z nich není pro tělo prvotně přirozená, a tudíž nemůžeme mluvit o zdravé výživě. Naopak, většina těchto látek je do potravin přidávána, aby potlačila klasickou přirozenost potravin a ty vydržely déle, byly čerstvější, chutnější a podobně. Zejména je třeba složení uhlídat u mléčných výrobků, kde se potraviny dají vyrobit i bez přidaných modifikovaných škrobů, tudíž jejich přemíra nevěstí nic dobrého.


Bramborový škrob

Závěrem

A shrnutí na závěr? Modifikované škroby jsou vynálezem moderní společnosti a přímo zdraví škodlivé nejsou. Ale když se potraviny dají vyrobit i přirozeně, proč to nahrazovat chemií.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno