Domů Výživa Výživa, strava Kokosový cukr – léčivé účinky

Kokosový cukr – léčivé účinky

Snažíte se udělat něco pro své zdraví a vyhýbat se klasickému bílému řepnému cukru? Ideální alternativou je používání kokosového cukru, který má příjemnou sladkou chuť a je pro naše tělo zdravější.

Podle názvu by se mohlo zdát, že se kokosový cukr získává z kokosu, tak jak jej známe. Skutečnost je však trochu jiná. Kokosový cukr se totiž vyrábí ze šťáv, které se nachází v květech kokosových palem. Kokosové palmy tak neslouží jen k získávání kokosových ořechů, ale také nektaru pro výrobu kokosového cukru. U nás se kokosový cukr začal používat teprve před nedávnem, a to právě v souvislosti s vyhledáváním vhodnějších a zdravějších alternativ ke klasickému bílému cukru. V Asii má však použití kokosového cukru mnohaletou tradici. Tento druh cukru je zdraví prospěšný, obsahuje spoustu živin, má nízký glykemický index a dobrou karamelovou chuť. Kokosový cukr, který zakoupíte v obchodech se zdravou stravou, pochází zpravidla z Filipín nebo Indonésie.

Použití

Kokosový sirup je plnohodnotnou náhradou za běžný řepkový rafinovaný cukr, který se u nás používá nejčastěji. Dávkování kokosového cukru odpovídá cukru řepkovému, má víceméně stejnou sladivost. Nemusíme tak řešit žádné přepočty. Pokud jste doposud svou kávu sladili 2 lžičkami klasického cukru, nahradíte jej 2 lžičkami cukru kokosového. Tento cukr můžete použít pro slazení nápojů, ale také na pečení či domácí přípravu marmelád a kompotů. Použití je úplně stejné. Je však třeba mít na paměti, že se stále jedná o cukr, a i přes svou prospěšnost na zdraví se to s množstvím nemá přehánět. Rozhodně nedávkujte kokosového cukru více, než jste byli doposud zvyklí.

Kokosový cukr a vliv na zdraví

Nyní se dostáváme k hlavním důvodům, proč bychom měli bílý rafinovaný cukr vyměnit právě za cukr kokosový. Zatímco u řepného cukru se průmyslovým zpracováním vytrácí veškeré živiny a zdraví prospěšné látky, u kokosového cukru zůstávají. Díky ručnímu zpracování v kokosovém cukru zůstávají kvalitní látky jako železo, draslík, hořčík, mangan, vitamíny B nebo zinek. Nejde přitom jen o čisté sacharidy, kokosový cukr obsahuje také jisté množství proteinů, tuků i vlákniny. Pravidelným používáním kokosového cukru v přiměřeném množství posílíme svůj imunitní systém, díky podílu vápníku posílíme kosti či zlepšíme chod trávicího ústrojů. Cukr tohoto typu rovněž vyniká svými antivirovými i antibakteriálními účinky.

Mějme na paměti, že řepný cukr není jediným druhem sladidla. Ačkoliv je nejdostupnější a nejlevnější, našemu zdraví příliš nepomůže. Zaměřte se proto na nejrůznější alternativní druhy přírodních sladidel a vyzkoušejte kokosový cukr, který je plnohodnotnou náhradou a vyniká svou chutí.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno