Xylitol

Xylitol se používá jako umělé sladilo. Velmi často jej naleznete v potravinách, určených pro diabetiky. Jaké jsou vlastnosti této látky a kde se xylitol nachází, v přírodě i v průmyslu?

Xylitol je cukrovým alkoholem. Na etiketách jej naleznete pod označením E967, říká se mu také cukr březový. Tento přívlastek získal z důvodu, že v minulosti se získával právě z břízy, tedy přímo z březového dřeva. V dnešní době se získává přímo z ovoce, které xylitol taktéž obsahuje.

Xylitol v ovoci

Pokud bychom chtěli najít xylitol v přírodě, tedy přímo v ovoci a zelenině, nemusíme chodit příliš daleko. Je obsažen ve většině bobulového ovoce, v rybízu, malinách nebo trnkách. Xylitol naleznete i v některých druzích zeleniny, ve větší míře se však vyskytuje jen v ovoci. Kukuřice i oves obsahují nepatrné množství xylitolu. Že jej tam však není moc, poznáme již na samotné chuti těchto potravin.

Sladivost

Jak již bylo v samotném úvodu zmíněno, xylitol jako sladidlo se hojně využívá mezi diabetiky. Je to z toho důvodu, že oproti klasickému cukru má mnohem méně kalorií a především nízký glykemický index. Jednoduše řečeno, po konzumaci tohoto cukru nedojde k prudkému nárůstu krevního cukru.

Xylitol v potravinách

BonbónyToto sladidlo se však používá nejen v potravinách, určených pro diabetiky, ale také v zcela obyčejném jídle.

Sladkosti

Pokud budete sledovat etikety sladkých a cukrářských výrobků, zjistíte, že se xylitol využívá opravdu hojně. Můžete jej najít v bonbonech, cukroví, marmeládách, zmrzlinách i v čokoládě.

Žvýkačky

Velmi často nachází xylitol využití u žvýkaček, které mají chránit před zubním kazem. Mnohé výzkumy totiž prokázaly, že tento druh cukru má pozitivní vliv na zubní sklovinu.

Sladidlo

Xylitol lze zakoupit v lékárnách i v obchodech se zdravou výživou jako sladidlo buď ve formě tekutiny, nebo prášku. Prášek poté můžete přidávat do koláčů a péct tak dezerty pro diabetiky.

Xylitol a zubní kaz

Jak již bylo zmíněno, tato látka se velmi často používá do žvýkaček, které se pyšní tím, že pomáhají ochraňovat zuby před zubním kazem. Je tomu skutečně tak, jelikož xylitol pomáhá odstraňovat povlak, který se na zubech vytváří. Kromě toho, že preventivně chrání zuby před vznikem zubního kamene vlivem odstraňování plaku, také hojí již narušenou sklovinu. Tato látka také účinně ničí mikroorganismy, které se usídlují v hltanu a celé ústní dutině.

Ve srovnání s jinými sladidly patří xylitol mezi ty nejužitečnější.  Nejen že oproti běžnému cukru má mnohem nižší glykemický index, při jeho konzumaci také chráníte váš chrup. Pokud si tedy můžete vybrat potraviny s různými druhy umělých sladidel, doporučujeme volit právě xylitol. Ten je důkazem toho, že ne každé umělé sladidlo znamená velkou chemii a špatný dopad na naše zdraví. Vzhledem k tomu, že se tato látka vyskytuje v přírodě zcela běžně, není pro lidský organismus ničím novým.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno